تهدید صدر به کناره‌گیری از روند تشکیل دولت: اعضای فراکسیون صدر استعفاهای خود را آماده کنند

رهبر جریان صدر در سخنانی با تهدید به کناره‌گیری از روند تشکیل دولت جدید عراق گفت: در صورتی که حضور اعضای فراکسیون صدر مانعی برای تشکیل دولت است از پارلمان استعفا دهند.

میدل ایست نیوز: مقتدی صدر، رهبر جریان صدر امروز پنجشنبه در سخنانی تاکید کرد که جریان اکثریت در عراق متعلق به ماست نه دیگران.

او در یک سخنرانی تلویزیونی «پافشاری بر اصلاح و محبت نیکان ملت عراق» را از «فضیلت‌ها»ی خود برشمرد و گفت که «هیچ اهتمامی به سیاست و قدرت» نداشته است.

صدر با اقتباس از سخنرانی امام سجاد(ع) از اینکه «فرزند نجف و محمد صدر» است و «با اشغالگری جنگیده و آن را به ذلت کشیده و شمشیر خود را برای اصلاحات برافراشته» سخن گفت و افزود که «دنیا مرا فریب نداد و در پی سلطه نرفتم و به سیاست و مال دنیا طمع نداشتم و فقط در پی افشاگری درباره فاسد و بازگرداندن حقوق ملت و نه شرقی بوده و نه غربی و این برای کسانی گران آمده است».

صدر با اشاره به تصمیمش برای عدم مشارکت در انتخابات گفت که نیروهای سیاسی پافشاری کردند که در انتخابات شرکت کند و در این باره میثاقی امضا کردند اما «اکنون از توافق سخن می‌گویند و از سخنان سابق خود برگشته‌اند» در حالی که از اصلاح سخن می‌گفتند اما از سخن درباره اینکه «اصلاح جز با دولت اکثریت ملی» ممکن نیست عقب نشینی کردند «چون اکثریت در دست ماست».

او افزود که به توافق با این نیروها برنخواهد گشت تا عراق طعمه فساد و توافق و سرسپردگی نشود و در نتیجه به اپوزیسیون پارلمانی رفت اما باز هم نتوانستند دولت را تشکیل دهد و «بن‌بست سیاسی دروغینشان پابرجا ماند».

رهبر جریان صدر همچنین از نمایندگان فراکسیون صدر خواست که اگر ماندن فراکسیون صدر مانع از تشکیل دولت می‌شود، استعفا دهند.

مقتدی صدر گفت که عدم تشکیل دولت اکثریت ملی در عراق ما را به سمت یکی از دو گزینه اپوزوسیون یا کنار کشیدن، سوق می دهد.

او افزود که ما تصمیم گرفتیم در پارلمان، اپوزیسیون باقی بمانیم تا راه برای تشکیل دولت مهیا شود و امروز فراکسیون صدر آماده استعفا از مجلس نمایندگان است.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
خبرگزاری واع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا