چالش‌های حمایت از آزادی مطبوعات در عراق

در نتیجه ورود نیروهای آمریکایی به عراق و گسترش سازمان های تروریستی و گروه های مسلح تکفیری، تعرض به خبرنگاران افزایش یافته است.

میدل ایست نیوز: به نوشته وبگاه ایندیپندنت عربی، «مصطفی الکاظمی»، نخست ‌وزیر عراق در 3 مه 2022 در توئیتی نوشت که در روز جهانی آزادی مطبوعات، مجدداً تأکید می‌ کنیم که مطبوعات آزاد ما تضمینی برای بقیه آزادی ‌های ماست و رسانه ‌های آزاد و مسئول در ساختن عراقی که آرزویش را داریم سهیم است، به این امید که مطبوعات ما، راهنمای مردم به سوی حقیقت باشد و در این روز یاد شهدای مطبوعات را گرامی می داریم.

در نتیجه ورود نیروهای آمریکایی به عراق و گسترش سازمان های تروریستی و گروه های مسلح تکفیری، تعرض و بی حرمتی به خبرنگاران افزایش یافته است تا جایی که به ربودن برخی از خبرنگاران و بازداشت و قتل برخی دیگر رسید و کشور عراق در سال 2003 که شاهد یک خلأ سیاسی بود در شمار ناامن ترین کشورهای جهان قرار گرفت.

«یاسر السالم»، رئیس سندیکای ملی روزنامه نگاران گفت که دلایل این تعرض ها و تخلفات ناشی از عوامل متعددی است که اولین آنها محدودیت قانونی است که در زمان رژیم دیکتاتوری سابق آغاز شد و هنوز هم پابرجاست و قانون مجازات 111 عراق در سال 1969 شامل چندین ماده است که آزادی کار روزنامه نگاری و انتقاد را جرم انگاری می کند و قانونی را وضع کرد که بر اساس آن حکم شخصی که از رئیس جمهور انتقاد می کند حبس ابد است.

بر اساس آمار و گزارش های اعلام شده از سوی سازمان های داخلی در مورد میانگین تعرض به روزنامه نگاران و عاملان آن، مشخص شد که سرویس های امنیتی همراه با شخصیت های سیاسی بیشترین تعرض را به مطبوعات و روزنامه نگاران و آزادی کار روزنامه نگاری در عراق داشته اند.

السالم در ادامه افزود که تعرض هایی که واقعا مسکوت مانده است، حقوق روزنامه نگارانی است که در مؤسسات وابسته به مقامات دولتی کار می کنند، زیرا 99 درصد از خبرنگاران عراقی بدون قرارداد یا تضمین کار می کنند.

بنابراین مشاهده می کنیم که این موسسات که دیدگاه ها و جهت گیری سیاسی مشخص خود را اعمال می کنند، هر لحظه اراده کنند می توانند این روزنامه نگاران را اخراج یا از کار تعلیق کنند که این خود محدودیتی برای آزادی کار روزنامه ‌نگاری به شمار می رود.

روزنامه نگاری در همه کشورهای جهان به عنوان یک حرفه پر دردسر به شمار می رود، ولی در عراق به حرفه ای پر خطر تبدیل شده است.

در همین راستا، «احمد زنگنه»، نویسنده و روزنامه نگار گفت: واضح است که قانون اساسی و قوانین حمایت از روزنامه نگاران به بسیاری از روزنامه نگاران در حفظ جان خود و برخورداری از فضای آزادی لازم که بایستی در عراق جدید موجود باشد کمکی نکرده است.

وی در ادامه به این نکته اشاره کرد که رسیدگی به پرونده‌ های فساد مالی احزاب و ثروت اندوزی به حساب اموال عمومی، موضوعاتی است که بسیاری از آنها را ناراحت می کند، علاوه بر وابستگی ‌های خارجی و همه آنها موضوعات خطرناکی را شامل می شوند که ممکن است به قیمت جان خبرنگاری تمام شود که درباره آنها تحقیق می کند.

وی همچنین گفت که ما درباره ده ها مورد ترور و ربایش خبرنگاران صحبت می کنیم.

«مؤید الفرطوسی»، روزنامه ‌نگار و خبرنگار شبکه العراقیه گفت: من فکر می ‌کنم ما در عراق از آزادی مطبوعاتی برخوردار هستیم که در زمینه های مختلفی از همتایان خود در منطقه پیشی می ‌گیرد، ولی دارای موانعی است.

روزنامه ‌نگار نمی ‌تواند به راحتی اطلاعاتی به دست آورد یا به راحتی به اطلاعاتی دست یابد که مربوط به جریان ها یا شخصیت های سیاسی بانفوذ یا گروه های مسلح یا موسسه های دینی با نفوذ در دولت است و در نهایت، آزادی مطبوعات در عراق به سطح مطلوب و ایدآل نمی رسد.

«هادی جلو»، رئیس دیده بان آزادی روزنامه نگاری عراق در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: جشن آزادی مطبوعات برای ما روزنامه نگاران آمیخته ای از احساساتی دوگانه است.

ما شاهد شهادت همکارانمان و مجروح شدن برخی و مهاجرت تعدادی دیگر هستیم، علاوه بر سختی های روزمره دیگری که در نتیجه عدم امنیت و نقش ضعیف دولت و نهاد های آن و عدم رعایت قوانین با آن مواجه هستیم.

ما در این زمینه زیاد خوش بین نیستیم، ولی حتما ادامه می دهیم و هرگز متوقف نمی شویم.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا