آغاز اعزام زائران حج تمتع از ایران

با انجام نخستین پرواز حج، اعزام زائران ایرانی به عربستان برای شرکت در مناسک حج تمتع پس از دو سال وقفه، از سر گرفته شد.

میدل ایست نیوز: با انجام نخستین پرواز حج، اعزام زائران ایرانی به عربستان برای شرکت در مناسک حج تمتع پس از دو سال وقفه، از سر گرفته شد.

به گزارش خبرگزاری ایرانی (ایسنا)، نخستین پرواز حج ۱۴۰۱ ساعت ۵:۴۵ صبح روز یکشبنه (16 ژوئن)، تهران را به مقصد مدینه ترک کرد. این گروه از زائران با حضور مقامات رسمی از جمله نماینده رهبر ایران در امور حج و زیارت، رییس سازمان حج و زیارت، وزیر راه و رییس سازمان هواپیمایی کشور، از فرودگاه امام خمینی (ره) بدرقه سفر حج شدند.

ساعتی پیش از آن اولین سفر حج تمتع ایران از استان کرمان به سرزمین وحی با اعزام ۲۶۰ زائر در قالب سه کاروان از فرودگاه بین‌المللی کرمان آغاز شد.

امسال قرار است ۳۹ هزار و ۴۰۰ زائر ایرانی در حج تمتع شرکت کنند که حدود ۱۱ هزار و ۳۰۰ زائر از ۱۱ استان این کشور از فرودگاه امام تهران با ۴۸ پرواز و باقی حجاج از ۱۷ ایستگاه پروازی دیگر در شهرهای اردبیل، اهواز، یزد، بندرعباس، بوشهر، گرگان، همدان، اصفهان، تهران، زنجان، کرمان، مشهد، ارومیه، ساری، شیراز، تبریز و بیرجند عازم عربستان خواهند شد. عربستان امسال همانند حج سال‌های ۹۷ و ۹۸ فقط اجازه پرواز با یک شرکت هواپیمایی ایرانی را داده است و زائران فقط با استفاده از ظرفیت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران به حج اعزام می‌شوند.

زائران امسال در کاروان‌های ۸۵، ۱۱۵، ۱۳۵ و ۱۶۰ نفره به حج اعزام می‌شوند که از بین آن‌ها ۴۰ کاروان به زائران اهل سنت ساکن در ایران اختصاص یافته که مجموعا پنج‌هزار و ۲۰۰ نفر را شامل می‌شود. میانگین سنی در کاروان‌های حج امسال بین ۵۰ و ۶۵ است، درحالی که جمعیت زنان غالب بر مردان است. حدود ۵۰ زائر نیز زیر ۱۸ سال هستند و سن کوچکترین زائر به شش سال می‌رسد.

حج امسال با حدود ۴۵ درصد جمعیتِ از هر سال برگزار می‌شود. عربستان همچنین فقط به زائران زیر ۶۵ سال که دو دز کامل واکسن کرونا را تزریق کرده‌اند، اجازه ورود می‌دهد. از دیگر شروط عربستان برای حج، الزام به ارائه تست PCR با اعتبار ۷۲ ساعت است.

همچنین زائران ملزم شده‌اند دو واکسن «مننژیت» و «فلج» را پیش از سفر تزریق کنند. علاوه‌بر این، عربستان انواع محدودی از واکسن‌های کووید را پذیرفته که از بین آن‌ها تنها دو واکسن سینوفارم و آسترازنکا در ایران در دسترس بوده است.

طول سفر حج ۲۸ روز است و بازگشت زائران به کشور در هفتم مردادماه به پایان می‌رسد.

در حج امسال که پس از دو سال وقفه به خاطر کرونا برگزار می‌شود، حدود یک میلیون زائر شرکت دارند که حدود هشتصد هزار نفر آن‌ها خارجی هستند.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا