عراق برای تأمین امنیت مرز های آبی خود با ایران مانع خاکی می سازد

استانداری بصره از وجود طرحی برای ایجاد مانع خاکی برای تأمین امنیت مرز آبی با ایران و جلوگیری از تردد غیر قانونی و قاچاق کالا خبر داد.

میدل ایست نیوز: استانداری بصره از وجود طرحی برای ایجاد مانع خاکی برای تأمین مرز آبی با ایران و جلوگیری از تردد غیر قانونی و قاچاق کالا خبر داد.

به گزارش «العربی الجدید»، اختلالات امنیتی متعدد و گسترش قاچاق کالا و مواد مخدر در این مرزها یکی از اصلی‌ترین مسائل مهمی است که دولت و دستگاه‌های امنیتی و افکار عمومی عراق به آن اهتمام دارند.

هفته گذشته ژنرال عبدالامیر الشمری، جانشین فرمانده ستاد عملیات مشترک عراق، از منطقه مرزی با ایران در استان بصره دیدار و وضعیت کنترل مرزها را بررسی کرد.

استانداری بصره نیز اعلام کرد که «اسعد العیدانی»، استاندار بصره، در دیدار الشمری ساخت یک مانع خاکی در امتداد شط العرب برای حفاظت از مرزهای مشترک با ایران و جلوگیری از تردد قاچاقچیان را بررسی کرد.

العیدانی تأکید کرد که این مانع خاکی به طول 109 کیلومتر از جنوب بصره تا منطقه رأس البیشه (منتهی‌الیه جنوب بصره) ساخته می‌شود.

وی افزود که این مانع به پنج منطقه تقسیم می‌شود که مسئولیت اجرای آن میان وزارتخانه‌های دفاع، نفت، منابع آبی، سازمان الحشد الشعبی و استانداری بصره تقسیم شده است.

ژنرال الشمری نیز تأکید کرد که این مانع خاکی به طول 51 کیلومتر خواهد بود و در آن پاسگاه‌های متعدد و مجهز به دوربین‌های حرارتی برای جلوگیری از تردد قاچاقچیان نصب می‌شود.

بالا بودن مبادلات اقتصادی با ایران و تردد بسیاری کالاها طمع سودجویان وابسته به گروه‌های بانفوذ عراقی را برانگیخته و می‌کوشند که مانع از کنترل کامل دولت بر سراسر این مرز شوند.

یک مقام در استانداری بصره که نخواسته نامش فاش شود در این راستا به «العربی الجدید» گفت که ایجاد این مانع خاکی تأثیر بسیاری بر کاهش قاچاق انسان و کالا و مواد مخدر خواهد داشت و وضعیت امنیت بصره و استان‌های هم‌جوار آن را بهبود خواهد بخشید ضمن اینکه از بار سنگینی که بابت مبارزه با قاچاق بر دوش نیروهای امنیتی است خواهد کاست.

از زمان بر سر کار آمدن دولت مصطفی الکاظمی، وی توجه ویژه‌ای به کنترل گذرگاه‌های مرزی و پایان دادن به فساد و کنترل گروه‌های فاسد بر این گذرگاه‌ها نشان داد اما همچنان مسئله قاچاق مسئله‌ای پیچیده و دارای ابعاد سیاسی و اقتصادی در کشور است.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا