اعلام آمادگی عراق برای بازگشایی برخی گذرگاه‌های زمینی برای عبور زائران ایرانی

وزیر فرهنگ عراق در دیدار با مسئولان سازمان حج و زیارت ایران، گفت عراق آماده است برخی گذرگاه های مرزی زمینی را برای عبور زائران ایرانی بازگشایی کند.

میدل ایست نیوز: حسن ناظم، وزیر فرهنگ و گردشگری عراق که در راس هیئتی وارد ایران شده، امروز با نماینده رهبر ایران در امور حج و زیارت و رئیس سازمان حج و زیارت ایران دیدار و گفت وگو کرد.
به گزارش خبرگزاری رسمی عراق (واع) ناظم در این نشست بر آمادگی عراق برای بازگشایی برخی گذرگاه های مرزی برای عبور زائران ایرانی تاکید کرد.
روابط عمومی سازمان حج و زیارت ایران نیز گزارش داد که طرفین در این نشست صمیمانه بر گسترش روابط در حوزه زیارت و تسهیل امور زائران و همچنین انعقاد یک یادداشت تفاهمنامه مشترک برای حل مشکلات و دغدغه های زائران تاکید کردند.
صادق حسینی، رئیس سازمان حج و زیارت ایران در این نشست صمیمانه ضمن خیر مقدم به وزیر فرهنگ و گردشگری عراق، جمعی از مدیران این وزارتخانه و سفیر عراق در جمهوری اسلامی ایران، نکاتی را در خصوص تسهیل امور زائران عتبات عالیات بیان کرد.
وی، سازماندهی زائران برای تشرف به عتبات عالیات و سوریه را یکی از وظایف سازمان حج و زیارت دانست و تصریح کرد: قبل از شیوع کرونا و تعطیلی موقت سفرهای زیارتی به عتبات عالیات، حدود یک میلیون نفر را به عتبات عالیات اعزام می کردیم که این تعداد زائر به غیر از زائران اربعین حسینی بوده است.
رئیس سازمان حج و زیارت ایران با اشاره به گشایش مرزهای هوایی از سال گذشته و بعد از کاهش کرونا و همچنین بازگشایی مرزهای زمینی گفت: پیش بینی می کنیم با موافقت در تردد زائران از مرزهای زمینی که هفته گذشته و بعد از حضور وزیر کشور عراق و دیدار با وزیر کشور ایران صورت گرفت، شاهد استقبال متقاضیان تشرف به عتبات عالیات باشیم و تعداد زائران همانند گذشته افزایش داشته باشد.
به گفته حسینی ، حدود 2 هزار و 600 دفتر زیارتی در 700 شهر ایران کار سازماندهی و اعزام زائران را مطابق قانون و تحت نظارت سازمان حج وزیارت انجام می دهند.
وی افزود: علاوه بر دفاتر زیارتی، برخی کاروان های آزاد نیز به اعزام زوار مبادرت می کنند که بدنبال سازماندهی این کاروان ها هستیم تا این افراد نیز به صورت قانونمند به فعالیت بپردازند.
رئیس سازمان حج وزیارت ایران با تاکید بر اینکه اعزام تحت نظارت قانون موجب کاهش بروز مشکلات می شود، گفت: درخواست داریم کاروان ها و دسته هایی که قصد عزیمت به زیارت عتبات عالیات را دارند فقط با مانیفستی که مورد تایید سازمان حج و زیارت است پذیرش شوند چراکه هم امکان نظارت مناسب و ارائه خدمات در خور شان برای آنها فراهم می شود و هم اینکه موضوع سلامت و تست کرونا نیز بیشتر مورد توجه قرار می گیرد.
حسینی با بیان اینکه هنوز باید به دستورالعمل های کرونا توجه کرد گفت: قطعا اگر اعزام زائران درچارچوب و مانیفست مشخص صورت بگیرد موضوع سلامت، واکسیناسیون و تست کرونا برای ما سهل تر خواهد بود و از دغدغه ما و همچنین کشور میزبان می کاهد.
وی افزود: در خصوص اعزام های زمینی که در حال حاضر اعزام روزانه 2 هزار 500 نفر مورد موافقت قرارگرفته است با وزیر کشور صحبت هایی را مطرح کردیم و بر موضوع اعزام ها تحت نظارت سازمان حج و زیارت و با مهر تایید سازمان تاکید کردیم تا مشکلی درخصوص سلامت، امنیت و عزت زائران مان ایجاد نشود.
رئیس سازمان حج و زیارت ایران تاکید کرد:قطعا اعزام ها اگر تحت نظارت و قانونمند انجام گیرد برای هردو کشور ثمربخش خواهد بو دو خود زائران نیز از بستر ایجاد شده به بهترین نحو استفاده کرده و به خوبی به اعمال عبادی شان می پردازند.
حسینی بیان کرد: باید تمهیدات مناسبی برای اعزام زائران از مرزهای زمینی اندیشیده شود چراکه طبق موضوعات اعلام شده این روند اعزام ها به 15 هزار نفر خواهد رسید که بی شک در ایام اربعین نیز تعداد قابل توجهی از عاشقان اهل بیت عصمت و طهارت به عتبات عالیات مشرف می شوند.
وی همچنین از وزیر فرهنگ و گردشگری عراق خواست تا موضوعاتی همانند تسهیل برای همراه داشتن داروهای دارای نسخه زائران، افزایش اعتبار پی سی آر از 10 روز به مدت زمان طولانی تر، بیمه زائران و انعقاد قرارداد با شرکت بیمه گذار داخلی هر کشور، تسهیل در ورود داروهای ایرانی برای مصرف در مطب ها و کلینیک ها و تسهیل در امور راه اندازی کلینیک ها به ویژه در ایام اربعین حسینی بوده است.

عبدالفتاح نواب، نماینده رهبر ایران در سازمان حج و زیارت نیز در این دیدار با تاکید بر اینکه زائران فراوانی در ایران علاقمند به تشرف به اماکن زیارتی درعراق هستند، اظهار داشت: کنگره عظیم اربعین نشان داد که میلیون ها زائر می توانند از معنویات عتبات عالیات استفاده کنند.

نماینده رهبر ایران در امور حج و زیارت با بیان اینکه ویزای زیارت به معنای عرض سلام زائرین به معصومین (علیهم السلام) از ارزش خاصی برخوردار است، گفت: مسئولان جمهوری اسلامی ایران همانند مسئولان کشور عراق علاقمند هستند زائران با عزت تمام به عتبات عالیات سفر کنند و ضمن رعایت قوانین کشور عراق و زیارت عتبات مقدسه، به سلامت به کشور بازگردند.

نواب در ادامه برنامه اعزام زائران ایرانی به بیت الله الحرام را یادآور شد و گفت: مسئولان عربستانی در دیدارها اذعان داشتند که کاروان های زائران ایرانی نظم خاصی دارند و حضورشان در کشور میزبان همراه با متانت و رعایت مقررات است و مورد تکریم قرار می گیرند.

وی خواستار مساعدت طرف عراقی در کاهش و حذف برخی تعرفه ها برای تسهیل تشرف افراد ضعیف به اماکن زیارتی در عتبات عالیات با کمک خیرین ایرانی شد و صدور روادید بلند مدت برای نیروهای اعزامی بعثه رهبر جمهوری اسلامی ایران و سازمان حج و زیارت به عراق را پیشنهاد کرد که با موافقت وزیر گردشگری و آثار باستانی عراق همراه بود.

حسن ناظم وزیر فرهنگ و گردشگری عراق نیز در این نشست با بیان اینکه تمام اقدامات لازم برای تسهیل امور زیارتی را مورد توجه قرار می دهد گفت: خدمت به زائران یکی از نقاط مشترک دو کشور می باشد و دولت عراق تمامی تلاش خود را در این راستا انجام می دهد.

وی با اشاره به مصوبه هیئت وزیران عراق مبنی بر آغاز تردد از مرزهای زمینی برای زائران گفت: وزارت فرهنگ و گردشگری با همکاری سایر وزارتخانه ها مربوطه تمامی تلاش خود را برای تسهیل امور زائران به ویژه بعد از این مصوبه به کار می بندد.

وزیر فرهنگ گردشگری عراق تصریح کرد: بخشی از شرایط و زیرساخت های حضور زائران از سوی دولت عراق فراهم می شود اما بخش اعظم آن ازسوی ملت عراق است که به زائران اهل بیت عصمت و طهارت و بویژه زائران اربعین حسینی خدمت رسانی می کنند.

وی ابراز آمادگی وزارتخانه متبوع خود را برای دریافت نقطه نظرات به جهت تسهیل امور زائران را اعلام کرد و گفت: پیشنهاد می کنیم که با توجه به نزدیکی مناسبت های مذهبی و استقبال بیشتر زائران برای تشرف به عتبات عالیات اقدامات لازم هرچه سریعتر انجام گیرد تا شاهد سهولت تردد زوار باشیم.

ناظم در خصوص اقداماتی که مدنظر دارد بیان کرد: رفع دغدغه ها و مشکلات زائران در ایام پیش رو به ویژه اربعین و عاشورا، توجه به راه اندازی درمانگاهها و کلینیک های ایرانی به ویژه در ایام اربعین حسینی و کاهش بار بیماران برای درمانگاههای عراق ، همکاری شرکت های عراقی و ایرانی برای اعزام هر چه بهتر زائران و اقدامات لازم در خصوص بیمه زوار از جمله مسایلی است که مورد پیگیری جدی قرار دارد.

وی همچنین از رایزنی با وزیر بهداشت ایران و سایر دست اندرکاران به جهت موضوعات مطرح شده از سوی ریاست سازمان حج و زیارت خبر داد و گفت: موضوع داروها، کلینیک ها و سایر مسایل و دغدغه ها را تا رفع آن پیگیری خواهیم کرد؛ ضمن اینکه مدت اعتبار تست پی سی آر نیز از10 روز به یک ماه افزایش یافت.

حسن ناظم همچنین قول داد موضوع ممنوعیت نیروهای مجموعه حج و زیارت را که درگذشته به عراق اعزام شدند و بدلیل اقامت بیش از یک ماه مشمول ممنوعیت ورود به آن کشور هستند را حل کند.

در این جلسه همچنین کارشناسان دو طرف درخصوص مسایل مختلف رایزنی کردند؛ قرار است یادداشت تفاهمنامه ای میان طرفین در خصوص تسهیل هرچه بهتر امور زائران به امضا برسد.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
سازمان حج و زیارت ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا