فؤاد حسین: باید با ایران یک پیمان تشکیل دهیم/اختلافات آبی به مرحله خطرناک رسیده است

وزیر خارجه عراق در یک مصاحبه تلویزیونی به روابط عراق با ایران و ترکیه و اختلافات بر سر مسئله آب های مشترک و دخالت در امور داخلی عراق پرداخت.

میدل ایست نیوز: وزیر امور خارجه عراق در یک مصاحبه تلویزیونی به روابط عراق با ایران و ترکیه و اختلافات بر سر مسئله آب های مشترک و دخالت در امور داخلی عراق پرداخت.

«فؤاد حسین»، وزیر امور خارجه عراق، در گفت و گو با شبکه عراقی «الغد» تأکید کرد که روابط عراق با ایران از «مرحله سکوت» به «مرحله صراحت» رسیده و افزود که لحن گفت‌وگو با طرف ایرانی عوض شده و سیاست خارجی عراق دیگر سیاستی تابع هیچ کشوری نیست و برآمده از منافع عراق است.

وی افزود: «به تهران گفتیم که ما اشتراکات دینی و بازرگانی و اقتصادی بسیاری داریم و نیاز داریم که با یکدیگر تعامل کنیم نه اینکه ایران در امور ما دخالت کند، باید با هم یک پیمان ایجاد کنیم و دخالت در امور عراق قابل قبول نیست».

وزیر امور خارجه عراق افزود که طرف ایرانی باید این مسئله را درک کند که دو کشور با هم دوست و همسایه خواهند ماند و با هم کار می کنند.

او درباره حملات ترکیه به خاک عراق نیز تأکید کرد که هیچ توافقی میان بغداد و آنکارا وجود ندارد که به ارتش ترکیه اجازه انجام عملیات نظامی در خاک عراق بدهد و آنچه در سال 1984 میان دو کشور امضا شده فقط برای یک سال اعتبار داشته و افزود که تحرک نظامی ترکیه در خاک عراق بدون موافقت بغداد غیر قابل قبول است.

فؤاد حسین درباره مسئله اختلافات آبی با ایران و ترکیه نیز گفت که این مسئله به وضعیت حساس و خطرناک رسیده و همه کشورهای منطقه را به تحرک برای رویارویی با خطر بیابان‌زایی واداشته است.

وی گفت که با همتای ایرانی خود در این باره مذاکره کرده و پیشنهاد کرده که این گفت‌وگوها فراتر از ایران و عراق شامل دیگر کشورهای منطقه نیز بشود و منحصر به ابعاد سیاسی و امنیتی نماند و افزود که طرحی برای دعوت از کشورهای همسایه شامل عربستان و کویت و اردن و ترکیه و ایران وجود دارد اما شرایط سیاسی داخلی عراق اجازه اجرای آن را نمی‌دهد.

وزیر امور خارجه عراق تأکید کرد که مسئله کم‌آبی مسئله‌ای منطقه‌ای است که همه کشورها ازجمله ایران و ترکیه هم با آن مواجه‌اند و باید برای حل این مشکل به صورت مشترک اقدام کرد.

وی افزود که بخشی از مشکل هم به خود عراق مربوط می‌شود که در مدیریت منابع آبی خود ضعیف عمل کرده و به این منظور سدسازی و کارهای مشابه انجام نداده هرچند مسئله تغییر مسیر آب‌های مشترک که ایران به آن دست زده موضوعی جدی است که با کاهش حق‌آبه و امثال آن تفاوت جدی دارد.

فؤاد حسین تأکید کرد که با وجود همه این مسائل، روابط عراق با ایران و ترکیه بسیار دوستانه است و بخشی از مشکلات در روابط به دهه‌های پیشین برمی‌گردد.

وزیر امور خارجه عراق همچنین تأکید کرد که روابط عراق با کشورهای شورای همکاری امروز بسیار خوب است و عراق در عامل اتصال میان برخی از این کشورها با ایران است و افزود که عراق امیدوار است که از این روابط برای جذب سرمایه‌های کشورهای شورای همکاری برای رونق اقتصاد خود استفاده کند.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
الغد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا