انرژی، امنیت و تسلیحات؛ جزئیات سفر بایدن به خاورمیانه

رئیس جمهوری امریکا قرار است ماه آینده سفر منطقه‌ای خود به خاورمیانه را آغاز کند و به اسرائیل، فلسطین و عربستان سفر کند، جزئیات این سفر مهم چیست؟

میدل ایست نیوز: پایگاه اسکای نیوز به نقل از یک مسئول عالیرتبه در دولت امریکا جزئیات سفر بایدن به خاورمیانه را منتشر و اعلام کرد که این سفر منطقه‌ای، جزئی از طرح واشنگتن برای بازگشت به عرصه تاثیرگذاری در سطح بین‌الملل است.

سفر به اسرائیل

اسکای نیوز به نقل از این منبع افزود که بایدن از طریق همکاری با رهبران منطقه‌ای توانست درگیری میان جنبش حماس و اسرائیل را در ماه مه سال گذشته پایان دهد.

پس از این نبرد دولت امریکا به همراه کنگره یک میلیارد دلار را برای تقویت گنبد آهنین اسرائیل اختصاص داد و ماه مارس گذشته هم کنگره امریکا، بزرگترین کمک مالی تاریخ به اسرائیل را با تمرکز بر کمک‌های امنیتی و تقویت سامانه‌های دفاعی-موشکی به تصویب رساند.

گفته می‌شود رئیس جمهور امریکا قرار است در سفر به اسرائیل از منطقه‌ای که این سامانه‌ها در آنجا مستقر شده است، بازدید کند و از نزدیک در جریان فعالیت جدیدترین سامانه‌های دفاعی ضد موشک قرار بگیرد.

بایدن در جریان سفر به اسرائیل همچنین نشستی مجازی را با حضور رهبران هند، امارات و اسرائیل تحت عنوان “I2U2” برگزار خواهد کرد.

سفر به فلسطین

اسکای نیوز به نقل از منبع آگاه در دولت امریکا اعلام کرد که جو بایدن در جریان سفر به فلسطین نیز قرار است با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در کرانه باختری دیدار و در خصوص طرح تشکیل دو کشور فلسطین و اسرائیل و راه‌های سیاسی برای حل مشکلات و تلاش برای تامین امنیت، آزادی و شکوفایی اسرائیل و فلسطین با وی گفت‌وگو کند.

اسکای نسوز افزود که روابط دولت امریکا و فلسطینی‌ها در زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ به کلی مخدوش و دچار تنش شده بود اما دولت بایدن به طور مرتب با رهبران فلسطینی در تماس است و تاکنون 500 میلیون دلار را در قالب کمک‌های بشردوستانه، اقتصادی و امنیتی در اختیار فلسطینی‌ها قرار داده است.

بایدن در سفر به فلسطین همچنین تلاش خواهد کرد که روابط بین تشکیلات خودگردان و اسرائیل را بهبود ببخشد.

سفر به عربستان

رئیس جمهور امریکا پس از سفر به اسرایل مستقیم به جده می‌رود تا در نشست رهبران شورای همکاری به همراه عراق، اردن و مصر شرکت کند و همچنین نشست‌های دوجانبه‌ای را با رهبران عربستان خواهد داشت.

بایدن قرار است در سفر به عربستان در خصوص مجموعه‌ای از مسائل از جمله آتش بس در یمن، توسعه همکاری‌های اقتصادی و امنیتی، حقوق بشر و تامین امنیت انرژی جهانی به رایزنی بپردازد.

اسکای نیوز به نقل از منبع آگاه افزود که بایدن در این سفر بر پایبندی امریکا نسبت به امنیت شرکای خود و دفاع از آنان در قبال “تهدیدات ایران” نیز تاکید و همچنین تلاش خواهد کرد تا آتش بس در یمن تقویت شود.

این منبع آگاه خاطرنشان کرد که عربستان از حدود 80 سال قبل شریک راهبردی امریکا بوده و بایدن، ریاض را شریکی مهم برای واشنگتن می‌داند.

اسکای نیوز در پایان نوشت که سفر بایدن به عربستان به عنوان یک شریک راهبردی، گامی هوشمندانه برای تقویت راهبرد امریکا در راستای منافع ملت امریکا است.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
اسکای نیوز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا