قطر پس از فرانسه پای ایتالیا را هم به میدان گازی مشترک با ایران باز کرد

شرکت انرژی قطر و شرکت اینی ایتالیا، توافقنامه مشترکی برای توسعه میدان گازی مشترک با ایران امضا کردند.

میدل ایست نیوز: شرکت انرژی قطر اعلام کرد که شرکت اینی ایتالیا به عنوان دومین شریک برای توسعه میدان گازی شمال (مشترک بین ایران و قطر) انتخاب شده است.

به گزارش الخلیج آنلاین، این درحالیست که هفته گذشته نیز توافقنامه ای بین شرکت انرژی قطر و شرکت توتال انرژیز فرانسه برای توسعه میدان گازی مشترک با ایران امضا شد.

سعد بن شریده الکعبی، وزیر انرژی قطر اعلام کرد که شرکت مشترکی در این زمینه ایجاد شد که سهم قطر از آن 75 درصد و سهم شرکت ایتالیایی اینی 25 درصد است.

وی اشاره کرد که این پروژه ظرفیت تولید در این میدان گازی را از 77 میلیون تن به 110 میلیون تن در سال افزایش خواهد داد و احتمال می رود تولید در اواخر سال 2025 آغاز شود.

مدیر عامل شرکت ایتالیایی اینی گفت این قرارداد به شرکت اینی فرصت می دهد با قطر در امنیت انرژی اروپا و ایتالیا مشارکت داشته باشد.

در همین راستا تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر نیز مذاکراتی با مدیرعامل این شرکت ایتالیایی درباره روابط و همکاری و راه های توسعه آن به ویژه در زمینه انرژی داشت.

منابع مطلعی به خبرگزاری بلومبرگ گفتند که توسعه میدان گازی شمال، جایگاه قطر به عنوان بزرگترین صادرکننده گاز طبیعی مایع در جهان را تقویت می کند و به تامین بلند مدت انرژی اروپا کمک خواهد کرد.

طرح توسعه میدان شمال شامل 6 واحد گاز طبیعی مایع می شود که ظرفیت تولیدی قطر را تا سال 2027 به 126 میلیون تن در سال خواهد رساند.

میدان گازی شمال، یک میدان عظیم گاز طبیعی مشترک بین قطر و ایران است که بزرگترین میدان گازی جهان محسوب می شود و دارای 50.97 تریلیون متر مکعب گاز است.

مساحت این میدان حدود 9.700 کیلومتر مربع است که 6 هزار کیلومتر مربع آن در آب های سرزمینی قطر و 3 هزار و 700 کیلومتر مربع آن در آب های سرزمینی ایران قرار دارد.

این میدان در سال 1971 کشف و تولید گاز در آن از سال 1989 آغاز شد.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
الخلیج آنلاین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا