تولید 10 هزار قبضه کلت «بابل»/ هزینه ساخت اسلحه عراقی نصف قیمت نمونه وارداتی

در پی اهدای یک قبضه کلت «بابل» تولید عراق به الکاظمی، رئیس سازمان صنایع جنگی این کشور توضیحات تازه ای درباره ویژگی های این کلت ارائه کرد.

میدل ایست نیوز: در پی اهدای یک قبضه کلت «بابل» تولید عراق به الکاظمی، رئیس سازمان صنایع جنگی این کشور توضیحات تازه ای درباره ویژگی های این کلت ارائه کرد.

به گزارش پایگاه خبری «ناس نیوز» «محمد صاحب الدراجی»، رئیس سازمان صنایع جنگی عراق، با ارائه جزئیات تازه‌ای درباره کلت کمری «بابل» گفت که این کلت تا حد زیادی ساخت عراق است و فقط بخشی از مواد خام اولیه آن وارداتی است.

او گفت که هر مقامی که باور نمی‌کند این کلت ساخت عراق باشد به کارخانه تولید آن بیاید و روند تولید آن را ببیند.

وی افزود که در تولید و کنترل کیفی این کلت از برخی کارشناسان خارجی استفاده شده و «تأکید می‌کنیم که کلت بابل ساخت عراق و تولید عراق با مواد اولیه‌ای است که بخشی از آنها عراقی و بخشی وارداتی است».

الدراجی تأکید کرد که وزارت دفاع عراق این کلت کمری را شبیه به کلت تولید شرکت ایتالیایی «برتا» طراحی کرده است.

وی افزود که قیمت کلت کمری بابل یک میلیون و 250 هزار دینار عراق و معادل نصف قیمت کلت‌های واردتی است.

رئیس سازمان صنایع جنگی عراق تأکید کرد که نیروهای سازمان مشاور امنیت ملی عراق به این کلت مجهز شده‌اند و افزود که این محصول قرار نیست به شهروندان عادی فروخته شود.

وی همچنین از ساخت توپ 22 میلی متری صد در صد عراقی خبر داد و گفت که این توپ مجوزهای لازم از وزارت دفاع برای انجام آزمایش را دریافت کرده است.

روز یکشنبه دفتر نخست‌وزیر عراق اعلام کرد که رئیس سازمان صنایع جنگی عراق یک قبضه کلت بابل را به مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر عراق اهدا کرده است.

الکاظمی در حین دریافت این کلت تأکید کرد که دولت از تقویت صنایع دفاعی کشور حمایت می‌کند.

در اوایل ماه جاری میلادی، رئیس سازمان صنایع جنگی عراق، در گفت‌وگو با خبرگزاری رسمی عراق، گفت که صنایع دفاعی عراق پیشرفت بسیار خوبی داشته و توانسته در گام‌های بزرگی در تولید پهپاد و خمپاره‌انداز بردارد.

او گفت که این سازمان با همکاری شرکت چینی «لونیکو»، خط تولید کُلت کمری «بابل» را راه‌اندازی کرده که مرحله اول آزمایشی را پشت سر گذاشته است.

وی تأکید کرد که این کلت کمری کاربرد نظامی دارد و افزود که مرحله اول تولید این کلت تا دو ماه آینده به اتمام می رسد و 10 هزار قبضه از آن تولید خواهد شد.

وی همچنین از وجود برنامه‌ای برای تولید 4 مدل دیگر سلاح از جمله تولید تفنگ «رافدین» خبر داد و گفت که این پروژه ها از جمله با همکاری کانادا و نیز یک کشور غربی دیگر انجام شود و در زمان مناسب درباره آن اطلاع رسانی خواهد شد.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا