رویترز: سرمایه گذاری 6 میلیارد دلاری امارات برای ساخت بندر تازه در سودان

یک مقام اماراتی از برنامه این کشور برای ساخت بندر جدید در دریای سرخ در چارچوب سرمایه‌گذاری 6 میلیارد دلاری در سودان خبر داد.

میدل ایست نیوز: یک مقام اماراتی از برنامه این کشور برای ساخت بندر جدید در دریای سرخ در چارچوب سرمایه‌گذاری 6 میلیارد دلاری در سودان خبر داد.

«اسامه داود عبداللطیف»، رئیس هلدینگ اماراتی DAL که طرف این قرارداد است، به خبرگزاری «رویترز» گفت که این پروژه علاوه بر بندر، شامل منطقه آزاد تجاری و کشاورزی و سپرده 300 میلیون دلاری در بانک مرکزی سودان می‌شود.

این در حالی است که پس از کودتای سال گذشته در سودان، بسیاری از شرکت‌های غربی میلیون‌ها دلار کمک و سرمایه‌گذاری در این کشور را متوقف کردند که باعث ایجاد مشکلات جدی در اقتصاد سودان شده است.

وی افزود که یادداشت تفاهم ساخت این بندر میان امارات و سودان روز چهارشنبه امضا شده است.

وزارت دارایی امارات به درخواست رویترز برای توضیح در این باره پاسخ نداده است.

عبداللطیف افزود که بندر جدید با هزینه 4 میلیارد دلار ساخته می‌شود و شرکت‌های DAL و شرکت بنادر ابوظبی آن را اجرا می‌کنند و می‌تواند به رقیبی جدی برای بندر پوت‌سودان، بندر اصلی این کشور، تبدیل شود.

او گفت که این بندر در 200 کیلومتری شمال پورت‌سودان جای دارد و شامل منطقه آزاد تجاری و منطقه صنعتی و یک فرودگاه کوچک بین‌المللی می‌شود و افزود که طراحی این مجموعه به مراحل نهایی رسیده است.

به گفته این فعال اقتصادی اماراتی، بخش کشاورزی این سرمایه‌گذاری شامل 1.6 میلیارد دلار می‌شود که قرار است در شهر ابوحمد در شمل سودان اجرا شود.

وی افزود که در این پروژه گندم و پنبه و کنجد و محصولات دیگری در زمینی به وسعت 40 هزار هکتار کشت خواهد شد.

بر اساس این گزارش، همچنین قرار است جاده‌ای به طول 500 کیلومتر میان این بندر جدید و این منطقه کشاورزی به هزینه 450 میلیون دلار کشیده شود.

دو مقام سودانی نیز در گفت‌وگو با «رویترز» تأکید کردند که کلیت چنین توافقی به تأیید عبدالفتاح البرهان، رئیس شورای حکومت انتقالی سودان، و محمد بن زاید، رئیس امارات رسیده است.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
رویترز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا