قطر بار دیگر یک شرکت امریکایی را برای توسعه میدان گازی مشترک با ایران انتخاب کرد

وزیر انرژی قطر از انتخاب شرکت اکسون موبیل امریکا به عنوان چهارمین شریک قطر برای توسعه میدان گازی مشترک با ایران خبر داد.

میدل ایست نیوز: سعد بن شریده الکعبی، وزیر انرژی قطر اعلام کرد که شرکت اکسون موبیل امریکا به عنوان چهارمین شریک قطر برای توسعه میدان گازی مشترک با ایران انتخاب شد.

به گزارش الخلیج آنلاین، وی در سخنرانی خود به مناسبت آغاز دومین دوره از مجمع اقتصادی قطر، گفت شرکت انرژی قطر، اکسون موبیل را به عنوان چهارمین شریک خود برای توسعه میدان گازی شمال شرقی انتخاب کرد.

شرکت انرژی قطر روز گذشته با شرکت کونوکو فیلیپس امریکا، قرارداد مشارکتی برای توسعه میدان گازی مشترک با ایران به عنوان سومین شریک خود امضا کرد.

شرکت انرژی قطر پیش از این نیز با شرکت اینی ایتالیا، توافقنامه مشترکی برای توسعه میدان گازی مشترک با ایران امضا کرد.

هفته گذشته نیز توافقنامه ای بین شرکت انرژی قطر و شرکت توتال انرژیز فرانسه برای توسعه میدان گازی مشترک با ایران امضا شد.

طرح توسعه میدان شمال شامل 6 واحد گاز طبیعی مایع می شود که ظرفیت تولیدی قطر را تا سال 2027 به 126 میلیون تن در سال خواهد رساند.

میدان گازی شمال، یک میدان عظیم گاز طبیعی مشترک بین قطر و ایران است که بزرگترین میدان گازی جهان محسوب می شود و دارای 50.97 تریلیون متر مکعب گاز است.

مساحت این میدان حدود 9.700 کیلومتر مربع است که 6 هزار کیلومتر مربع آن در آب های سرزمینی قطر و 3 هزار و 700 کیلومتر مربع آن در آب های سرزمینی ایران قرار دارد.

این میدان در سال 1971 کشف و تولید گاز در آن از سال 1989 آغاز شد.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
الخلیج آنلاین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا