نخستین دیدار رسمی مقامات ایران و عربستان پس از سالها قطع روابط

رئیس سازمان حج و زیارت ایران طی سفری رسمی به عربستان رفت و با وزیر حج و عمره این کشور دیدار و رایزنی کرد.

میدل ایست نیوز: صادق حسینی، رئیس سازمان حج و زیارت ایران و توفیق بن فوزان الربیعه، وزیر حج و عمره عربستان با یکدیگر دیدار و در خصوص موضوعات مختلف اعم از بررسی درخواست افزایش سهمیه حجاج ایرانی، رفع موانع عمره، افزایش قیمت‌ها و هزینه‌های مربوطه، امنیت حجاج گفتگو کردند.

به گزارش ایرنا رئیس سازمان حج و زیارت ایران با اشاره به برخی سوء تفاهم‌های سیاسی موجود ایران و عربستان و انجام مذاکرات دو کشور به منظور حل و فصل مشکلات موجود، ابراز امیدواری کرد که دیپلماسی حج به کمک دیپلماسی سیاسی آمده و در حل شدن مشکلات موجود نقش آفرینی کند.

وی همچنین ابراز امیدواری کرد که با مساعدت طرف سعودی، موانع موجود در مسیر باز شدن مجدد سفر عمره به روی شهروندان ایرانی برداشته شود تا علاقمندان بتوانند به زیارت مکه مکرمه و مدینه منوره بشتابند.

رئیس سازمان حج و زیارت ایران همچنین با اشاره به اینکه بیش از یک میلیون و 200 هزار ایرانی در نوبت اعزام به حج تمتع قرار دارند، از طرف سعودی خواست که موضوع افزایش سهمیه ایران در این سفر معنوی مورد موافقت قرار گیرد.

وی همچنین با گلایه از افزایش نرخ ارائه خدمات به حجاج، از مقامات سعودی خواست که در این راستا و به منظور عدم فشار مضاعف بر زائرین مساعدت لازم صورت پذیرد.

وزیر حج و عمره عربستان نیز با بیان اینکه مساله امنیت و سلامت حجاج تمامی کشورها مهم‌ترین اولویت دولت این کشور به شمار می رود، گفت: نظر به لغو اعزام حجاج از سوی برخی کشورها و همچنین عدم استفاده برخی دیگر از کشورها از تمام سهمیه خود، موضوع افزایش سهمیه امسال مورد بررسی قرار گرفته و در صورت مهیا بودن شرایط به اطلاع مقامات کشورمان خواهد رسید.

وی در رابطه با موضوع افزایش قیمت خدمات اظهار داشت: این موضوع به افزایش قیمت‌های جهانی و همچنین عدم برگزاری حج با آمار کامل مربوط بوده، اما دولت عربستان با تعیین سقف برای ارائه خدمات از سوی شرکت ها و مؤسسات، تلاش خود را به منظور کمک به حجاج تمام کشورها مبذول می دارد.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا