چاوش اوغلو: اجازه تصفیه حساب دیگران در خاک ترکیه را نمی دهیم

وزیر خارجه ترکیه تأکید کرد که کشورش اجازه تصفیه حساب کشورهای دیگر در خاک ترکیه را نمی دهد و در این باره با اسرائیل همکاری تنگاتنگ امنیتی دارد.

میدل ایست نیوز: وزیر خارجه ترکیه تأکید کرد که کشورش اجازه تصفیه حساب کشورهای دیگر در خاک ترکیه را نمی دهد و در این باره با اسرائیل همکاری تنگاتنگ امنیتی دارد.

به گزارش «آناتولی»، «مولود چاوش اوغلو»، وزیر خارجه ترکیه، در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با «یائیر لاپید»، وزیر خارجه اسرائیل، در آنکارا از آغاز اقدامات لازم برای افزایش سطح نمایندگی دیپلماتیک دو طرف به سطح سفیر خبر داد.

او درباره گزارش‌های مربوط به وجود تهدیدهایی علیه افراد اسرائیلی در ترکیه، گفت که کشورش مطلقا اجازه تصفیه‌حساب کشورهای دیگر در خاک ترکیه و اقدامات تروریستی در این کشور را نمی‌دهد و افزود که آنکارا همکاری‌های تنگاتنگ امنیتی با تل‌آویو دارد.

وزیر خارجه اسرائیل نیز با تکرار اتهامات سابق مدعی شد که ایران عامل تلاش‌ها برای انجام عملیات علیه اسرائیلی ها در خاک ترکیه است.

وی افزود که اسرائیل در برابر تلاش برای آسیب رساندن به شهروندانش در سطح جهان سکوت نمی‌کند.

لاپید همچنین از «عملکرد حرفه‌ای و هماهنگ» دولت ترکیه در خنثی کردن آنچه «توطئه علیه شهروندان اسرائیلی در استانبول» خواند و از همه مقامات وزارت خارجه و دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی و شورای امنیت ملی ترکیه که در این مسئله همکاری کردند تشکر کرد.

او گفت که به لطف هماهنگی امنیتی و دیپلماتیک ترکیه و اسرائیل «در هفته‌های اخیر جان شهروندان اسرائیلی در امان ماند».

لاپید همچنین تأکید کرد که ترکیه اولین مقصد گردشگری اسرائیلی‌هاست و ابراز امیدواری کرد که به‌زودی شرکت‌های هواپیمایی اسرائیل بتوانند پروازهای مستقیم به استانبول و شهرهای ساحلی ترکیه برقرار کنند.

صبح امروز رسانه های ترکیه اعلام کردند که 5 ایرانی و 2 شهروند ترکیه ای به اتهام برنامه ریزی برای ترور گردشگران اسرائیلی بازداشت شدند.

خبرگزاری (IHA) گزارش داد که نیروهای امنیتی به 3 منزل در شهر و یک هتل حمله کرده و افراد مظنون را بازداشت و مقادیری سلاح کشف و ضبط کردند.

پیش از این اسرائیل به شهروندان خود درخصوص سفر به استانبول و لزوم بازگشت از آن هشدار داده بود.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا