خطیب زاده: از ترکیه انتظار می رفت دربرابر اظهارات «مضحک» وزیر خارجه اسرائیل سکوت نکند

وزارت خارجه ایران اظهارات وزیر خارجه اسرائیل در آنکارا را «مضحک» خواند و گفت که از ترکیه انتظار می رفت در برابر این اظهارات سکوت نکند.

میدل ایست نیوز: وزارت خارجه ایران اظهارات وزیر خارجه اسرائیل در آنکارا را «مضحک» و بخشی از عملیات روانی برای طرح سناریوی فرافکنانه خواند و گفت که از ترکیه انتظار می رفت در برابر این اظهارات سکوت نکند.

بر اساس بیانیه رسمی وزارت خارجه ایران، «سعید خطیب زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، اتهامات وزیر خارجه اسرائیل در آنکارا در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با همتای ترک را «مضحک و در چهارچوب یک سناریوی از پیش طراحی شده برای تخریب روابط دو کشور مسلمان توصیف کرد».

او این اظهارات را «بخشی از دسیسه تل آویو برای انحراف افکار عمومی ترکیه و منطقه از آرمان فلسطین و اقدامات تروریستی این رژیم کودک‌کش و خرابکار» دانست.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران افزود: «متاسفانه از حدود یک هفته پیش یک عملیات روانی برای مشغول کردن رسانه ها به سناریوهای ساختگی با استفاده از اطلاعات نادرست و جهت دار جهت مهیا کردن فضا برای طرح سناریوی فرافکنانه وزیر خارجه رژیم صهیونیستی شروع شده بود».

خطیب زاده تصریح کرد: «کشور همسایه ما ترکیه بخوبی می داند ادعاهای فرستاده رژیم دروغگو و تروریست صهیونیستی تا چه میزان بی اساس بوده و انتظار می رود در مقابل این ادعاهای تفرقه افکنانه سکوت نکند. این رژیم بارها نشان داده است تا چه میزان غیرقابل اعتماد است».

سخنگوی وزارت امور خارجه با تاکید مجدد بر اینکه پاسخ جمهوری اسلامی ایران به ترور و خرابکاری‌های رژیم صهیونیستی «همیشه بصورت قطعی، مقتدرانه و بدون تهدید امنیت شهروندان عادی و تهدید امنیت کشورهای دیگر خواهد بود»، اظهار داشت: «مظلوم‌نمایی های نمایشی این رژیم تروریست را کسی جز خودش باور نمی کند و اگر به ظاهر نیز طرف هایی بر اساس مصلحت اندیشی زودگذر، نمایشی از همراهی داشته باشند، اما در واقع میدانند با چه رژیم خطرناکی روبرو هستند».

روز گذشته «یائیر لاپید» وزیر خارجه اسرائیل در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با وزیر خارجه ترکیه، با تکرار اتهامات سابق مدعی شد که ایران عامل تلاش‌ها برای انجام عملیات علیه اسرائیلی ها در خاک ترکیه است.

وی افزود که اسرائیل در برابر تلاش برای آسیب رساندن به شهروندانش در سطح جهان سکوت نمی‌کند.

لاپید همچنین از «عملکرد حرفه‌ای و هماهنگ» دولت ترکیه در خنثی کردن آنچه «توطئه علیه شهروندان اسرائیلی در استانبول» خواند و از همه مقامات وزارت خارجه و دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی و شورای امنیت ملی ترکیه که در این مسئله همکاری کردند تشکر کرد.

او گفت که به لطف هماهنگی امنیتی و دیپلماتیک ترکیه و اسرائیل «در هفته‌های اخیر جان شهروندان اسرائیلی در امان ماند».

مولود چاوش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه، نیز درباره گزارش‌های مربوط به وجود تهدیدهایی علیه افراد اسرائیلی در ترکیه، گفت که کشورش مطلقا اجازه تصفیه‌حساب کشورهای دیگر در خاک ترکیه و اقدامات تروریستی در این کشور را نمی‌دهد و افزود که آنکارا همکاری‌های تنگاتنگ امنیتی با تل‌آویو دارد.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
وزارت خارجه ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا