اردوغان: نگران عملیات نظامی در شمال سوریه نباشید

رئیس جمهوری ترکیه گفت این عملیات را به زبانی که برای جامعه بین المللی قابل فهم باشد انجام خواهیم داد و دلیلی برای نگرانی وجود ندارد.

میدل ایست نیوز: رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه با بیان این که در تماس دائم با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه برای توقف جنگ اوکراین است، گفت که دلیلی برای نگرانی درباره عملیات نظامی احتمالی در شمال سوریه وجود ندارد.

خبرگزاری نووستی نوشت که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در یک کنفرانس مطبوعاتی پس از نشست ناتو در مادرید گفت که در چارچوب تلاش‌ها برای توقف جنگ اوکراین با ولادیمیر پوتین، همتای روس خود، در تماس دائمی است.

وی افزود: “من دائما با ولادیمیر پوتین در تماس هستم. لازم است تمام تلاش دیپلماتیک برای آتش بس فوری انجام شود.”

عملیات شمال سوریه

اردوغان در پاسخ به این سوال که جامعه جهانی چگونه عملیات نظامی برنامه ریزی شده ترکیه در شمال سوریه را می‌پذیرد، گفت: ما عملیاتی را انجام نمی‌دهیم که جهان آن را درک نکند. این عملیات را به زبانی که برای جامعه بین المللی قابل فهم باشد انجام خواهیم داد. ترکیه تجربه جدی در این زمینه دارد. دلیلی برای نگرانی وجود ندارد.

پیشتر ابراهیم کالین، سخنگوی دفتر رئیس جمهور ترکیه گفته بود که آنکارا برای عملیات نظامی جدید در شمال سوریه آماده است که هر لحظه ممکن است آغاز شود.

دولت سوریه بارها حضور نیروهای ترکیه در منطقه مرزی سوریه را غیرقانونی توصیف کرده و از آنکارا خواسته است نیروهای خود را خارج کند.

دولت روسیه نیز درباره تبعات این عملیات احتمالی به ترکیه هشدار داده است.

اف 16

رئیس‌جمهور ترکیه همچنین گفت که یک هیئت ترکیه‌ای برای حل مشکل جنگنده‌های F-16 آمریکایی به ایالات متحده سفر خواهد کرد.

وی گفت: تلاش‌های “صادقانه” جو بایدن در این زمینه مورد حمایت جدی قرار خواهد گرفت.

اردوغان افزود: فورا هیئتی را به ایالات متحده می‌فرستم. آمریکا به آنکارا پیشنهاد خرید جنگنده‌های F-16 را پس از حذف از برنامه F-35 داد.

سال 2019، ترکیه از برنامه تولید جنگنده‌های نسل پنجم (F-35) که شرکت‌های ترکیه‌ای از سال 2002 در تولید آن مشارکت داشتند، کنار گذاشته شد.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا