جانبداری امریکا از روایت اسرائیل درباره شهادت شیرین ابو عاقله؛ فلسطینیان محکوم کردند

نتایج تحقیقات امریکا که تا حد زیادی با آنچه ارتش اسرائیل روایت کرده، مطابقت دارد، حاکی از آن است که تیراندازی عمدی نبوده و نمی توان به سلاحی که از آن گلوله عامل شهادت ابو عاقله شلیک شده، دست یافت.

میدل ایست نیوز: امریکا احتمال داد گلوله ای که با آن شیرین ابو عاقله، خبرنگار الجزیره به شهادت رسید از یک سلاح اسرائیلی شلیک شده باشد اما تاکید کرد که دلیلی مبنی بر اینکه او عمدا کشته شده باشد، وجود ندارد.

وزارت امور خارجه امریکا ادعا کرد با گلوله ای که با آن ابو عاقله به شهادت رسیده نمی توان به نتیجه نهایی درباره سلاحی که گلوله از آن شلیک شده، دست یافت.

وزارت امور خارجه امریکا که اخیرا گلوله شلیک شده به ابو عاقله را برای انجام آزمایش از فلسطین دریافت کرده بود، اعلام کرد که هماهنگ کننده امنیتی امریکا در گزارش خود درباره نتایج تحقیقات ارتش اسرائیل و تشکیلات خودگردان فلسطین آورده که تیراندازی از سوی اسرائیل، محتمل ترین دلیل کشته شدن ابو عاقله است.

این وزارتخانه افزود که هماهنگ کننده امنیتی امریکا، دلیلی مبنی بر عمدی بودن این تیراندازی نیافت بلکه آن را در نتیجه شرایط ناگواری در عملیات نظامی ارتش اسرائیل علیه گروه جهاد اسلامی فلسطین دانست.

کارشناسان نیز درباره آزمایش گلوله گفتند که این گلوله به شدت آسیب دیده و نمی توانند به نتیجه واضحی درباره سلاحی که از آن شلیک شده، برسند.

نتایج تحقیقات امریکا تا حد زیادی با آنچه ارتش اسرائیل روایت کرده است، مطابقت دارد. اسرائیل نیز اعلام کرده که تیراندازی عمدی نبوده اما در تحقیقات اسرائیل اشاره ای به اینکه این گلوله از چه سلاحی شلیک شده، نشده و اسرائیل ادعا کرده است که دانستن این موضوع بدون انجام آزمایش گلوله شلیک شده امکان پذیر نیست.

همزمان با بیانیه وزارت امور خارجه امریکا، ارتش اسرائیل نیز اعلام کرد که کارشناسان اسرائیل بر گلوله شلیک شده آزمایش انجام داده اند و این در حالیست که دادستان فلسطین اعلام کرده بود که گلوله به امریکا و نه به اسرائیل تحویل داده خواهد شد.

حسین الشیخ، دبیر کمیته اجرایی سازمان آزادیبخش فلسطین در واکنش به این گزارش ها، دولت اسرائیل را مسئول ترور ابو عاقله دانست و گفت اقدامات لازم در دادگاه بین المللی انجام خواهد شد.

از سویی دیگر دادستانی کل فلسطین در بیانیه ای اعلام کرد که نتایج به دست آمده در تحقیقات دادستانی فلسطین در پرونده ترور شیرین ابو عاقله، بر مجموعه از مستندات و مدارک غیر قابل انکار استوار است که شامل گزارش های فنی، آزمایش ها و اظهارات شاهدان عینی است و قاطعانه ثابت می کند که ترور ابو عاقله با هدف قرارگرفتن مستقیم او از سوی یکی از نیروهای ارتش اسرائیل صورت گرفته و در آن زمان و مکان هیچ درگیری مسلحانه ای وجود نداشته است.

بنابر آنچه دادستانی کل فلسطین اعلام کرده، در گزارش های فنی آمده است که گلوله خارج شده از سر شیرین ابوعاقله، گلوله ای با عیار 5.56 و ضد زره بوده و از فاصله 170 الی 180 متری شلیک شده که با محل استقرار نیروهای ارتش اسرائیل مطابقت دارد.

با توجه به آنکه شهید ابو عاقله تابعیت امریکا را داشته و بنا به درخواست امریکا، گلوله عامل شهادت او، 24 ساعت برای انجام تحقیقات به کارشناسان امریکایی تحویل داده شد و پس از بازگرداندن این گلوله، اطمینان حاصل شد که گلوله در همان وضعیتی که تحویل داده شده، بازگردانده شد.

دادستانی کل فلسطین، ادعای امریکا مبنی بر اینکه آسیب به گلوله مانع از دستیابی به نتیجه واضح در تحقیقات شده، را نادرست خواند و نسبت به ادعای امریکا درباره عمدی نبودن شلیک به ابو عاقله ابراز تعجب و بیان کرد که بنا بر مستندات و مدارک قطعی، این تیراندازی عامدانه بوده است.

در بیانیه دادستانی کل فلسطین آمده مرجع صالح برای انجام تحقیقات در این خصوص دادستانی کل فلسطین است و هر تحقیقات دیگری از سوی مراجع دیگر از لحاظ حقوقی الزام آور نیست و بنابر تحقیقات انجام شده از سوی فلسطین، اسرائیل مسئول کامل شهادت عامدانه شیرین ابو عاقله است و فلسطین اقدامات حقوقی برای محکوم کردن اسرائیل در دادگاه بین المللی را انجام خواهد داد.

نبیل ابو ردینه، سخنگوی تشکیلات خودگردان فلسطین نیز اسرائیل را مسئول کامل قتل ابو عاقله دانست.

وی از امریکا خواست بی طرفی خود را حفظ کند و اسرائیل را مسئول کامل شهادت ابو عاقله بداند.

خانواده شیرین ابو عاقله نیز، نتایج تحقیقات امریکا را محکوم و تاکید کرد همه مستندات حاکی از آن است که ابو عاقله از سوی اسرائیل که میلیاردها دلار کمک از امریکا دریافت کرده، به شهادت رسیده و امریکا باید اقداماتی را برای توضیح اینکه تا چه حد اموال خود در کشته شدن شیرین ابو عاقله نقش داشته، اتخاذ کند.

جنبش مقاومت اسلامی حماس نتایج تحقیقات تیم امریکایی در مورد شهادت شیرین ابوعاقله خبرنگار فلسطینی شبکه الجزیره در ماه مه گذشته را جانبدارانه و همسو با موضع اسرائیل دانست.

حماس ضمن محکوم کردن نتیجه این تحقیقات، تاکید کرد که این نتایج همسو با مواضع و روایت‌های اسرائیل است و بی‌حرمتی آشکار به خون فلسطینیان و تلاشی برای تبرئه اشغالگران از هرگونه عواقب و پیامد این جنایت فجیع است که دنیا را به لرزه درآورد.

این جنبش افزود: ما نتایج این تحقیقات را که کاملا مخالف با تحقیقات قبلی انجام شده از جمله توسط آژانس‌های خبری آمریکایی است، محکوم می کنیم و ضمن اعلام مخالفت با نتایج این تحقیقات، آن را شک‌برانگیز می‌دانیم.

حماس بار دیگر تاکید کرد که اسرائیل مسئول مستقیم ترور شهید ابوعاقله است و ما خواستار انجام تحقیقات مستقل بین‌المللی و ارجاع این پرونده به دیوان کیفری بین‌المللی برای رو شدن حقایق و مجازات عاملان این جنایت هستیم.

شیرین ابو عاقله، صبح روز 11 مه درحال پوشش اخبار یورش نیروهای اسرائیلی به اردوگاه جنین بود که به ضرب گلوله نیروهای اسرائیلی به شهادت رسید.

همچنین بخوانید

گزارشی از جزئیات شهادت خبرنگار الجزیره و واکنش ها به آن

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا