گزارش کامل آشوب معترضان صدری در بغداد

آشوبگران طرفدار جریان صدر در بغداد، با عبور از موانع سیمانی وارد منطقه خضراء شده و به ساختمان پارلمان عراق حمله کردند.

میدل ایست نیوز: منابع خبری گزارش دادند که آشوبگران صدری پس از ساقط کردن موانع سیمانی، از سمت پل الزیتون وارد منطقه خضراء شدند.

هادی العامری: اختلافات را با آرامش و به دور از هیجان می توان حل کرد

«هادی العامری»، رئیس ائتلاف فتح، با انتشار بیانیه‌ای رسمی از همه «برادران شریک در میهن در چارچوب هماهنگی و جریان صدر و هر کسی که جان ملت عراق برای مهم است» خواست که آرامش و خویشتنداری پیشه کنند و برای حل اختلافات سراغ گفت‌وگو و تفاهم بروند.

او تأکید کرد که اختلافات هر قدر هم شدید باشد با آرامش و به دور از فضای هیجانی، قابل حل است.

العامری افزود که آنچه در کشور می‌گذرد همچنان در چارچوبی دموکراتیک است اما ملت عراق به فتنه‌ای که در کشور جریان یافته و پیامدهای احتمالی آن که خدای ناکرده ریخته شدن خون مردم باشد با نگرانی و وحشت نگاه می‌کند.

رئیس ائتلاف فتح ریخته شدن خون ملت را تحقق آرزوی دشمنان عراق خواند و از همگان خواست که برای یافتن راه حل های مسالمت‌آمیز بر اساس تفاهم و عقب‌نشینی‌های متقابل و احترام به قانون تلاش کنند.

وی افزود که عراق در شرایط مناسبی نیست و همه باید مانع از ایجاد مشکلات و رنج‌ها و انتظارهای بی فایده شوند.

الکاظمی در واکنش به حوادث امروز بغداد: زبان گفت‌وگو و تفاهم راه‌حل بحران‌هاست

مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق در پی اقدامات آشوب‌طلبانه طرفداران مقتدی صدر در بغداد در سخنانی گفت که ما در شرایطی حساسی به سر می‌بریم و زبان گفت‌وگو و تفاهم، تنها راه‌حل است.

الکاظمی همچنین همگان را به خویشتنداری و تحمل سختی‌ها و مشقات فراخواند.

وی خاطرنشان کرد که ملت عراق چشم به راه آینده هستند و به فردایی که با رنج‌ها و فداکاری‌های آنان همخوانی داشته باشد، چشم دوخته‌اند.

نخست وزیر عراق همه جریان‌های سیاسی را به گفت وگو و تفاهم و دوری از زبان خیانت فراخواند و گفت که هزار روز گفت‌وگوی آرام بهتر از یک لحظه خونریزی است.

الکاظمی همچنین بر همکاری برای متوقف کردن کسانی که با سرعت رو به سوی فتنه می‌روند، تاکید کرد.

وی در ادامه با بیان اینکه باید بر حول عراق و صلح کشور متحد شویم نه حول منافع محدود و اظهارات تحریک آمیز، نیروهای سیاسی و افراد ذی نفود را به مسئولیت پذیری فراخواند.

نخست وزیر عراق افزود من از همه می خواهم که آرام، صبور و منطقی باشند و به درگیری‌ها کشیده نشوند و از شهروندان نیز می خواهم که با نیروهای امنیتی درگیر نشوند و به نهادهای دولتی احترام بگذارند.

الکاظمی تاکید کرد که همگان باید بدانند آتش فتنه همه را خواهد سوزاند.

نخست وزیر عراق همچنین نسبت به ادامه تنش‌های سیاسی هشدار داد.

الحکیم جریان صدر و چارچوب هماهنگی را به گفت‌وگوی مستقیم فراخواند

سید عمار الحکیم، رهبر جریان حکمت ملی عراق در پی حمله آشوبگران حامی مقتدی صدر به منطقه خضراء بغداد و حضور در پارلمان عراق پیامی صادر و اعلام کرد که شرایط بحرانی عراق که امروز عرصه داخلی به آن دچار است، ایجاب می کند که همگان زبان عقل، منطق، گفت‌وگو و کوتاه آمدن برای عراق و ملت آن را اولویت قرار دهند.

وی در ادامه گفت که از اینجا با قلبی صادق و حسن نیت برادران جریان صدر و نیروهای چارچوب هماهنگی را برای حضور در گفت‌وگویی علنی، مستقیم و سازنده فرا می‌خوانم که منفعت ملی و حفظ خون شهروندان عراقی و رنج و منافع ملت را در نظر می‌گیرد و در آن به هر یک از طرفین اطمینان داده می شود که قصد حذف یکی به سود دیگری وجود ندارد.

الحکیم در ادامه گفت ما بار دیگر بر این نکته تاکید می کنیم که گفت‌وگو، تنها راه و نزدیک‌ترین و کوتاه‌ترین راه است و هیچ مسیری جز آن برای دستیابی به راه حل های مناسب وجود ندارد.

رهبر جریان حکمت ملی عراق خاطرنشان کرد که ما از همه طرف‌ها و طرفداران آنان می خواهیم که خویشتندار باشند و نهایت خردورزی را لحاظ کنند تا جلوی از دست رفتن وطن گرفته شود.

طرفداران صدر از بصره به بغداد می آیند

برخی منابع خبری گزارش دادند که طرفداران جریان صدر در بصره اعلام آمادگی کرده‌اند تا خود را به بغداد برسانند.

طرفداران جریان در بصره همچنین در تلاش هستند تا با ورود به دفتر نمایندگی مجلس عراق در این شهر، در آنجا تحصن کنند.

افزایش شمار زخمی شدگان به 125 تن

وزارت بهداشت عراق در تازه‌ترین آمار خود از حوادث امروز بغداد، اعلام کرد 125 نفر در حوادث امروز مجروح شدند که 100 نفر از آنان غیرنظامی و 25 نفر هم نظامی هستند.

سازمان ملل خواستار بازگشت آرامش به عراق با حاکمیت عقل و منطق شد

دفتر نماینده ویژه سازمان ملل در امور عراق با انتشار بیانیه‌ای ادامه تنش در این کشور را شدیدا نگران‌کننده دانست و خواستار حفظ آرامش شد.

در این بیانیه آمده که ادامه  تنش شدیدا نگران کننده است و لازم است که برای جلوگیری از خشونت بیشتر عقل و منطق حاکم شود.

در این بیانیه از همه طرف‌های مؤثر در صحنه سیاسی عراق خواسته شده که برای تأمین منافع ملت عراق آرامش را به صحنه سیاسی کشور بازگردانند.

پاسخ سخنگوی صدر به بیانیه چارچوب هماهنگی

صالح محمد العراقی، سخنگوی مقتدی صدر در شبکه‌های اجتماعی، در واکنش به بیانیه چارچوب هماهنگی نیروهای سیاسی شیعه، تأکید کرد که شکستن اقتدار دولت با ارسال پهپاد انجام شده است.

او گفت که جلوگیری از فساد در نهادهای حکومت شکستن اقتدار حکومت نیست.

وی افزود که بر هم زدن امنیت در کردستان و استان انبار مصداق شکستن اقتدار حکومت است.

بازتاب دهنده مواضع صدر افزود: «زمان چندانی از ماجرای قاسم مصلح و فایل های صوتی نگذشته است».

وی خطاب به نیروهای چارچوب هماهنگی هشدار داد که مسالمت اجتماعی را در کشور بر هم نزنند و کاری که «در تحصن‌های خود علیه انتخاباتی که مدعی تقلب در آن هستید» را تکرار نکنند.

چارچوب هماهنگی: ملت عراق در دفاع از قانون تظاهرات کنند و در مقابل قانون شکنی بایستند

در بیانیه چارچوب هماهنگی آمده است: با نگرانی بسیار، وقایع تاسف بار در بغداد طی روزهای اخیر به خصوص تعرض به نهادهای دولت، یورش به پارلمان و تهدید به حمله به دستگاه قضایی و مقرهای رسمی و دستگاه های امنیتی را دنبال می کنیم.

در ادامه بیانیه آمده است: ما خواستار خویشتن داری و صبر حداکثری و آمادگی هستیم و از ملت عراق که ایمان به قانون و قانون اساسی دارند، می خواهیم که در دفاع از حکومت، مشروعیت آن و نهادهای آن و در راس آن دستگاه قضایی و پارلمان، مسالمت آمیز تظاهرات کنند و در مقابل این تعرض خطرناک و قانون شکنی و مخالف با عرف و قانون بایستند.

بیانیه مذکور افزود: مسئولیت هرگونه تنش و تعرض به حکومت و نهادهای آن متوجه طرف های سیاسی پشتیبان تظاهرات است همانطور که این طرف های سیاسی مسئول کامل نتیجه این اقدامات غیرقانونی هستند.

چارچوب هماهنگی تاکید کرد که حکومت، مشروعیت آن، نهادهای آن و آرامش جامعه، خط قرمز است که همه عراقی ها باید آماده دفاع از آن با تمامی روش های مسالمت آمیز ممکن باشند.

مشاور صدر خطاب به آشوبگران: به شورای قضائی تعرض نشود

صالح محمد العراقی، مشاور مقتدی صدر امروز شنبه همزمان با حضور میدانی آشوبگران صدری در منطقه خضراء بغداد، از آنان خواست به شورای عالی قضایی تعرض نکنند.

العراقی در توئیتی خطاب به آشوبگران گفت که اگر می‌خواهید صدای خود را به دستگاه قضایی عراق برسانید بدانید که ما راضی نیستیم به آن تعرضی شود.

وی تاکید کرد که پاکدستی و استقلال دستگاه قضایی عراق خواسته ماست.

درخواست از طرفداران صدر برای عدم تعرض به شورای عالی قضایی در حالی است که شبکه الجزیره گزارش داده آشوبگران به نزدیکی ساختمان شورای قضایی رسیده‌اند.

مشاور صدر همچنین از حامیان صدر خواست به ساختمان پارلمان برگردند.

آغاز تحصن آشوبگران

معترضان آشوبگر صدری اعلام کردند که تحصن در پارلمان عراق را آغاز کردند.

ابراهیم الجعفری، از سران جریان صدر از آغاز تحصن آشوبگران صدری در ساختمان پارلمان خبر داد.

وی در پستی گفت: ملت تحصن در پارلمان را انتخاب می کند.

دستور حلبوسی برای حفاظت از آشوبگران

محمد الحلبوسی، رئیس پارلمان عراق دستور داد که نیروهای حفاظت پارلمان به آشوبگران صدری که به پارلمان یورش برده اند، تعرض نکنند.

رئیس پارلمان عراق همچنین به دبیرخانه پارلمان عراق دستور داد در ساختمان پارلمان حضور یابد و با آشوبگران صدری ارتباط بگیرد.

استقرار نیروهای امنیتی در مقابل ساختمان شورای عالی قضایی

همزمان با انتشار اخباری مبنی بر قصد آشوبگران برای یورش به ساختمان شورای عالی قضایی، نیروهای امنیتی در ورودی ساختمان مستقر شدند.

انتشار تصویر هوایی از محل زندگی نوری المالکی در رسانه‌های صدر

رسانه های صدری تصاویر هوایی از منزل نوری المالکی، رئیس ائتلاف دولت قانون در منطقه خضراء منتشر کرده اند.

این رسانه از آشوبگران صدری خواسته اند به سمت منزل نوری المالکی بروند.

مجروحیت 60 نفر از آشوبگران

وزارت بهداشت عراق امروز شنبه در پی حمله آشوبگران حامی جریان صدر به منطقه خضراء و ساختمان پارلمان عراق اعلام کرد که تاکنون مراکز بهداشتی در بغداد 60 مجروح را پذیرش کرده‌اند.

این بیانیه افزود که 25 نفر که بیشترشان دچار مجروحیت خفیف و متوسط شده‌اند به بیمارستان الکرامه منتقل شدند.

27 نفر هم به بیمارستان یرموک منتقل شده‌اند که حال 6 نفر از آنان وخیم است.

بیانیه وزارت بهداشت خاطرنشان کرد که 8 نفر هم با جراحات مختلف به بیمارستان شیخ زاید منتقل شدند.

وزارت بهداشت عراق همچنین بر تداوم آماده باش کادر بهداشتی برای امداد رسانی و درمان مجروحان و انجام کلیه اقدامات بهداشتی لازم، تاکید کرد.

آشوبگران صدری وارد پارلمان عراق شدند

در ادامه آشوب معترضان جریان صدر و ورود به منطقه خضراء، گروهی از این افراد با حمله به ساختمان پارلمان عراق وارد آن شدند.

سخنگوی صدر: مسئولیت تعرض به تظاهرات کنندگان با فراکسیون‌های سیاسی است

صالح محمد العراقی، منتشر کننده مواضع مقتدی صدر، رهبر جریان صدر، مسئولیت هرگونه تعرض به آشوبگران صدری را برعهده فراکسیون های سیاسی گذاشت.

وی در توئیتی نوشت: مسئولیت هرگونه تعرض به تظاهرات کنندگان مسالمت آمیز با فراکسیون های سیاسی است.

العراقی افزود: نیروهای امنیتی با اصلاحات هستند و اصلاحات با آنهاست، منابع عراق را به سرقت بردید برایتان بس است، از تعرض به خون های پاک خودداری کنید.

پیش از این آشوبگران طرفدار جریان صدر در بغداد، با عبور از موانع سیمانی وارد منطقه خضراء و با نیروهای امنیتی درگیر شدند.

الکاظمی: ادامه تنش سیاسی به ضرر کشور تمام می شود

مصطفی الکاظمی، فرمانده کل نیروهای مسلح عراق، ضمن تأکید بر ضرورت حفاظت از معترضان، خواستار خودداری از هرگونه تنش شد.

بر اساس بیانیه رسمی دفتر الکاظمی، وی به نیروهای امنیتی کشور دستور داده که امنیت تظاهرات‌کنندگان را فراهم کنند و از معترضان نیز خواسته که از هرگونه تنش خودداری کنند و تظاهراتشان مسالمت‌آمیز بماند.

او همچنین از معترضان خواسته که به توصیه‌های نیروهای امنیتی که برای حفظ امنیت تظاهرات‌کنندگان و نهادهای رسمی کشور صادر می‌شود عمل کنند.

الکاظمی تأکید کرده که ادامه تنش سیاسی موجب افزایش التهاب در جامعه می‌شود و به نفع کشور نیست.

وی افزوده که نیروهای امنیتی مسئول حفاظت از نهادهای رسمی کشور و انجام هرگونه اقدام لازم برای حفظ نظم در کشور هستند.

مجروحیت 5 نیروی ضد شورش عراقی

در پی تجمعات آشوبگران طرفدار صدر در منطقه خضراء بغداد و ایجاد درگیری با نیروهای امنیتی، 5 نفر از نیروهای ضد شورش عراقی دچار مجروحیت شدند.

این نیروهای ضد شورش هنگام مقابله با آشوبگران و جلوگیری از ورود آنان به منطقه خضراء دچار مصدومیت شدند.

درگیری با آشوبگران

پیش از این در پی درگیری نیروهای امنیتی با آشوبگران طرفدار جریان صدر شماری از آنها مجروح و تعدادی نیز دچار خفگی شدند.

در همین رابطه برخی منابع خبری گزارش دادند که نیروهای امنیتی با شلیک گاز اشک آور تلاش دارند تا آشوبگران را پراکنده کنند.

عبور از موانع بتنی

این در حالی است که تازه ترین خبرها حکایت از آن دارد که آنها از موانع بتنی عبور کرده و برخی از آنها را نیز واژگون کرده اند.

یک منبع امنیتی از صدور دستور عدم درگیری با اغتشاشگران طرفدار جریان صدر در بغداد خبر داد.

این منبع امنیتی گفت که دستورات اکیدی مبنی بر عدم درگیری با اغتشاشگران و اجرای سیاست مهار تا حد امکان صادر شده است.

وی افزود که بعید است سناریوی یورش به منطقه الخضراء تکرار شود.

استقرار نیروهای امنیتی

این منبع امنیتی تصریح کرد که نیروهای امنیتی بسیاری در ورودی های منطقه الخضراء مستقر شدند و در حالت آماده باش هستند.

نیروهای امنیتی برای متفرق کردن آشوبگران صدری از آب پاش استفاده کردند اما معترضان صدری همچنان در پی یورش به منطقه خضراء هستند.

نیروهای امنیتی عراق به سوی آشوبگران صدری نیز گاز اشک آور شلیک کردند.

آشوب های روز شنبه

طرفداران جریان صدر امروز شنبه در بغداد مجددا تجمع کرده و مخالفت خود با نامزدی محمد شیاع السودانی، برای نخست وزیری عراق را نشان دادند.

آشوبگران طرفدار صدر بر لزوم اجرای مطالبات مقتدی صدر، رهبر جریان صدر تاکید کردند.

اغتشاش گران طرفدار جریان صدر با عبور از پل الجمهوریه در مرکز بغداد به سمت منطقه خضراء رفتند.

تصاویری که از تظاهرات امروز منتشر شده است نشان می دهد تظاهرات کنندگان موانع سیمانی را کنار زده اند و به ورودی منطقه خضراء رسیده اند.

نیروهای امنیتی عراق در پی رسیدن طرفداران مقتدی صدر به دروازه “التخطیط” که به منطقه خضراء منتهی می‌شود، صورت گرفت.

طرفداران صدر پیش از این تمامی موانع بتنی در پل الجمهوریه را نیز از سر راه خود برداشتند تا خود را به منطقه خضراء برسانند.

پیام مصطفی الکاظمی

در ساعات پایانی شب گذشته، مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق، با انتشار بیانیه ای به مناسبت آغاز سال جدید هجری، از همگان خواست که «حکمت پیشه کنند.»

الکاظمی در بیانیه خود نوشت: «در آغاز ماه محرم الحرام، تقدس این ماه را به همگان یادآور می‌شویم و از همه می‌خواهیم که حکمت پیشه کنند و از خداوند نعمت مهرورزی و ثبات را طلب می‌کنیم».

هواداران صدر فراخوانی را نیز برای تظاهرات علیه دستگاه قضائی عراق داده اند که قرار است امروز برگزار شود.

توئیت الحکیم

سید عمار الحکیم، رهبر جریان حکمت ملی عراق نیز در واکنش به این آشوب ها با هشتگ نه به فتنه، این آیه از سوره مائده را منتشر کرد: «لئن بسطت إلي یدك لتقتلني ما أنا بباسط یدي إلیك لأقتلك إني أخاف الله رب العالمين.»

آشوب های جمعه شب

شب گذشته آشوبگران وابسته به جریان صدر، به برخی دفاتر نیروهای چارچوب هماهنگی و به طور خاص جریان حکمت ملی و حزب الدعوه حمله کردند.

آشوبگران، دفتر جریان حکمت ملی عراق در شهر کوت در استان واسط، دفتر عالیه نصیف، نماینده پارلمان عراق در دو شهر الحریه و الکاظمیه، دفتر احمد سلیم الکنانی، دیگر نماینده پارلمان در الزعفرانیه توسط تظاهرات‌کنندگان که هواداران مقتدی صدر هستند بسته شد.

بر اساس این گزارش، تظاهرات کنندگان صدری همچنین به دفتر جریان حکمت ملی در منطقه ابودشیر الدوره در جنوب بغداد، دفتر حزب الدعوه در الزعفرانیه و مقر جریان حکمت ملی عراق در استان بصره و نیز به دفتر شبکه الفرات در بصره حمله کردند.

 

صفحه ویژه جام جهانی قطر جام جهانی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا