پیشنهاد ایران برای استفاده زائران ایرانی اربعین از برگه گذر ویژه به جای گذرنامه

جمهوری اسلامی ایران پیشنهادی در خصوص گذر موقت و برگه گذر ویژه زائران ایرانی اربعین به طرف عراقی داده‌ است.

میدل ایست نیوز: علی ذوالقدر، رئیس پلیس گذرنامه ایران گفت: ایران پیشنهادی در خصوص گذر موقت و برگه گذر ویژه اربعین به طرف عراقی داده‌ است که در صورت پذیرش آن از سوی عراق این امیدواری وجود خواهد داشت تا سفری آسان و ارزان برای زائران اربعین حسینی فراهم شود.

به گزارش تسنیم، وی در یک گفت‌وگوی رادیویی با بیان برخی از مهم‌ترین برنامه‌ریزی‌ها و تسهیلات در نظر گرفته شده برای ایجاد شرایط لازم جهت سفر زائران اربعین به کربلا، موضوع افزایش نرخ تعرفه صدور گذرنامه را شایعه و کذب عنوان کرد و در خصوص امکان سفر طلاب و دانشجویان بدون نیاز به تودیع وثیقه توضیحاتی ارائه کرد.

وی با بیان این مطلب که هر ساله در ایام اربعین برنامه‌ریزی خاصی برای صدور گذرنامه و با هدف ایجاد تسهیلاتی برای علاقمندان به سفر به کربلا توسط فرماندهی انتظامی فراجا انجام می‌شود، گفت: هدف نهایی از تمامی هماهنگی‌ها و برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته این خواهد بود تا در نهایت سفری آسان و ارزان برای زائران و عاشقان حسینی محقق شود.

رئیس پلیس گذرنامه ایران ادامه داد: بر همین اساس یکی از اقداماتی که امسال به آن توجه شده و مدنظر قرار گرفته، انجام برنامه‌ریزی‌ لازم در خصوص دانشجویان و طلاب است.

ذوالقدر در توضیح این برنامه‌ریزی‌ها و تدابیر خاص اتخاذ شده بیان کرد: مطابق هماهنگی‌های صورت گرفته در محرم سال جاری دانشجویان و طلبه‌هایی که قصد زیارت اربعین را دارند می‌توانند از پنجم صفر بدون پرداخت وثیقه درخواست گذرنامه کنند و به سفر اربعین حسینی مشرف شوند.

وی همچنین با اشاره به این موضوع که در سال جاری مرزهای زمینی شلمچه و مهران برای زائران انفرادی و کاروانی از یک هفته قبل از ایام عرفه بازگشایی شده است، تصریح کرد: هم‌اکنون و در حال حاضر زائران می‌توانند از این مرزها برای تشرف به زیارت استفاده کنند.

رئیس پلیس گذرنامه ایران همچنین توضیح داد: مرز زمینی چزابه نیز از ابتدای محرم باز شده و زائران می‌توانند از طریق این مرز نیز به صورت انفرادی و کاروانی به عتبات عالیات و عراق سفر کنند.

مطابق صحبت‌های رئیس پلیس گذرنامه، بر اساس توافقات و صحبت‌هایی که بین مقامات جمهوری اسلامی ایران و عراق صورت گرفت مقرر شده است که کشور عراق گذرنامه‌هایی را که یک ماه به پایان اعتبارشان باقی مانده پذیرفته تا این افراد بتوانند با گذرنامه‌ای که تا یک ماه اعتبار دارد در ایام اربعین به عراق مسافرت کنند.

ذوالقدر همچنین در ادامه صحبت‌های خود یادآور شد: مقامات جمهوری اسلامی ایران پیشنهادی دیگری هم در خصوص گذر موقت و برگه گذر ویژه اربعین به طرف عراقی داده‌اند که در صورت پذیرش آن از سوی عراق این امیدواری وجود خواهد داشت تا سفری آسان و ارزان برای زائران اربعین حسینی فراهم شود.

وی با اشاره به برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته با هدف ایجاد تسهیل در رفت و آمد زائران در ایام اربعین، خاطر نشان کرد: تلاش شده تا برای افرادی که می‌خواهند با خودروی شخصی به مرز مراجعه کنند پارکینگ‌های لازم جانمایی و تعبیه شود تا زائران در این ارتباط نیز مشکلات کمتری داشته باشند.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا