امریکا نسبت به سرکوب تظاهرات در اقلیم کردستان ابراز نگرانی کرد

سفارت امریکا در بغداد در بیانیه ای نسبت به سرکوب تظاهرات در اقلیم کردستان عراق ابراز نگرانی کرد.

میدل ایست نیوز: سفارت امریکا در بغداد در بیانیه ای نسبت به سرکوب تظاهرات در اقلیم کردستان عراق واکنش نشان داد.

به گزارش بغداد الیوم، سفارت امریکا در بیانیه ای اعلام کرد: نسبت به گزارش های درباره استفاده از گاز اشک آور و گلوله پلاستیکی برای متفرق کردن تظاهرات کنندگان و بازداشت روزنامه نگاران و فعالان مدنی و نمایندگان پارلمان اقلیم کردستان طی تظاهرات و پیش از آن در سلیمانیه به تاریخ 6 اوت، ابراز نگرانی می کنیم.

سفارت امریکا در بغداد افزود: برای آنکه دموکراسی موفق شود، دولت ها باید از حقوق بشر و آزادی های جهانی تضمین شده به موجب قانون اساسی از جمله آزادی تجمعات و تظاهرات مسالمت آمیز و آزادی بیان و حق محاکمه عادلانه با رعایت اصول حقوقی و همچنین حق روزنامه نگاران در انجام فعالیت های خود با آزادی و بدون مداخله دیگران حمایت کنند.

امریکا همه مقامات اقلیم کردستان عراق را به بازنگری اقدامات خود تشویق کرد و مجددا بر نقش حیاتی روزنامه نگاری آزاد و تجمعات مسالمت آمیز و حاکمیت قانون در دموکراسی تاکید کرد.

پیش از این نیز سفارت بریتانیا در بغداد نسبت به بازداشت نمایندگان پارلمان، روزنامه نگاران و فعالان سیاسی در اقلیم کردستان طی روزهای اخیر ابراز نگرانی کرده بود.

نیروهای امنیتی در روز 6 اوت 2022 مانع از برگزاری تظاهرات در اربیل و دهوک شدند و اقدامات شدید امنیتی اتخاذ کردند و همچنین مانع از فعالیت رسانه ها و پوشش خبری شدند.

سروه عبدالواحد، رئیس فراکسیون الجیل الجدید با اشاره به اینکه اقلیم کردستان تظاهرات را سرکوب کرد و با وجود مسالمت آمیز بودن آن اجازه اعتراض نداد، گفت که در این تظاهرات در شهرهای مختلف اقلیم کردستان 600 نفر بازداشت شدند.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
بغداد الیوم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا