هیئت ترکیه‌ای برای پیگیری قرارداد خرید F-16 به امریکا می‌رود

وزیر دفاع ترکیه خبر داد که هیئتی از این کشور هفته آینده برای پیگیری وعده رئیس جمهوری امریکا درباره فروش جنگنده‌های F-16 به ترکیه عازم واشنگتن خواهد شد.

میدل ایست نیوز: وزیر دفاع ترکیه خبر داد که هیئتی از این کشور هفته آینده برای پیگیری وعده رئیس جمهوری امریکا درباره فروش جنگنده‌های F-16 به ترکیه عازم واشنگتن خواهد شد.

به گزارش «العربی الجدید» «خلوصی آکار»، وزیر دفاع ترکیه، در اظهاراتی تلویزیونی گفت که هیئتی از ترکیه به دعوت مقامات امریکایی برای پیگیری وعده رئیس جمهوری امریکا درباره فروش جنگنده‌های F-16 به ترکیه روز دوشنبه به واشنگتن خواهد رسید و افزود که آنکارا با قاطعیت مخالف شرط‌هایی است که برخی اعضای کنگره برای این قرارداد مطرح کرده‌اند.

وی گفت: «نمی‌توانیم این شرط‌ها را بپذیریم، امیدواریم کنگره از آن کوتاه بیاید».

در سال 2019، در پی اقدام آنکارا برای خرید سامانه‌های پیشرفته دفاعی روسیه، ترکیه از برنامه فروش جنگنده‌های F-35 امريكا کنار گذشته شد. موضعی که موجب تیرگی مقطعی روابط ترکیه و امریکا شد. با بر سر کار آمدن دولت «جو بایدن» در امریکا نیز موضوع پرونده حقوق بشر ترکیه و سیاست خارجی این کشور به تضعیف روابط دو کشور دامن زد.

اما از زمان حمله روسیه به اوکراین، امریکا توجه بیشتری به ترکیه که همپیمان امریکا در ناتو است نشان داده است.

رئیس جمهوری امریکا پس از دیدار با «رجب طیب اردوغان» در حاشیه نشست سران پیمان ناتو در مادرید در ماه ژوئن گذشته، گفت که خواستار موافقت کنگره با فروش جنگنده‌های F-16 به ترکیه است.

وزیر دفاع ترکیه اظهارات آن زمان بایدن در این باره را «رهیافتی بسیار مثبت» به همکاری‌های دو کشور دانست.

با این همه برخی اعضای کنگره با توجه به روابط تیره ترکیه با یونان، نسبت به تصویب این قرارداد ملاحظاتی دارند.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا