نقض حریم مسجد الاقصی و حرم ابراهیمی و تشدید تنش در کرانه باختری

با ادامه اقدامات تنش‌آمیز اسرائیل در کرانه باختری، فلسطینیان فراخوان برگزاری تظاهرات علیه اقدامات اسرائیل در روز جمعه دادند.

میدل ایست نیوز: با ادامه اقدامات تنش‌آمیز اسرائیل در کرانه باختری و همزمان با هشدارها درباره احتمال از کنترل خارج شدن اوضاع، فلسطینیان فراخوان برگزاری تظاهرات علیه اقدامات اسرائیل در روز جمعه دادند.

به گزارش «الجزیره»، منابع فلسطینی تأکید کردند که در درگیری های پراکنده با سربازان اسرائیلی در بیت لحم، الخلیل و طولکرم در شمال کرانه باختری ده ها تن زخمی شدند.

بر اساس این گزارش، اسرائیل در ساعات گذشته 11 فلسطینی را در نقاط گوناگون کرانه باختری از جمله قدس اشغالی بازداشت کرده اند که یکی از آنها «فراس حسان»، از سران جنبش جهاد اسلامی بوده که در بیت لحم دستگیر شده است.

همزمان، مجموعه ای از شهرک نشینان با حمایت نیروهای اشغالگر وارد حرم ابراهیمی در بخش تاریخی شهر الخلیل شدند و شعارهای نژادپرستانه سردادند.

«غسان الرحبی»، مدیر حرم ابراهیمی، نقض حریم این حرم توسط صهیونیست ها را اقدامی تحریک برانگیز و در ادامه نقشه ها برای یهودی سازی حرم و استیلا بر اموال فلسطینیان دانست.

در سال 1994 و پس از کشتار 29 فلسطینی به دست یک شهرک نشین صهیونیست، اسرائیل حرم ابراهیمی را تقسیم کرد و 63 درصد آن را به یهودیان و 37 درصد را به مسلمانان اختصاص داد.

شب گذشته نیز شهرک نشینان صهیونیست حریم مسجد الاقصی را نقض کرده و وارد مسجد الاقصی شدند.

در واکنش به این اقدامات تحریک برانگیز، برخی نیروهای فلسطینی خواستار برگزاری راهپیمایی «روز خشم» در اعتراض به اقدامات ارتش اسرائیل شدند

همزمان، «محمد اشتیه» نخست وزیر فلسطین، تأکید کرد که در خلأ سیاسی جاری در اسرائیل و درگیری جهان به مسائل دیگر و در نبود هرگونه بازخواست اسرائیل بابت جنایاتش، اوضاع بسیار خطرناک است.

از سوی دیگر، «عومر بارلیو»، وزیر امنیت داخلی اسرائیل، تأکید کرد که عملیات در همه مناطق کرانه باختری ادامه دارد و گفت که نیروهای اسرائیلی آماده تکرار سناریوی غزه هستند.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
الجزیره

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا