عراق به زودی 2 میلیارد دلار از اموال خود در خارج را پس می‌گیرد

سازمان بازپرسی عراق اعلام کرد که این کشور به‌زودی 2 میلیارد دلار از اموال خارج از کشور خود را با همکاری یکی از عناصر رژیم گذشته پس خواهد گرفت.

میدل ایست نیوز: سازمان بازپرسی عراق اعلام کرد که این کشور به‌زودی 2 میلیارد دلار از اموال خارج از کشور خود را با همکاری یکی از عناصر رژیم گذشته پس خواهد گرفت.

«علاء الساعدی»، رئیس سازمان پاکدستی عراق، به خبرگزاری رسمی عراق (واع) گفت که این سازمان به موجب قانون مصوب کشور به کسانی که در بازپس‌گیری اموال عراق همکاری کنند امتیازاتی می‌دهد و از این طریق توانسته به برخی از اموال خارج‌شده از کشور دست پیدا کند.

او گفت که اکثر افرادی که در این عرصه همکاری می‌کنند ورثه کسانی هستند که پیش‌تر از طریق زدوبندهایی به اموال عمومی کشور دست یافته بودند.

الساعدی افزود که یکی از این افراد که از عناصر رژیم گذشته بوده جزئیاتی از وضعیت 2 میلیارد دلار از اموال عراق را به اطلاع سازمان پاکدستی رسانده و این اموال به پیگیری‌های این سازمان به‌زودی به عراق بازخواهد گشت.

وی گفت که بسیاری از کشورها به صورت عامدانه از همکاری با عراق در استرداد اموالش خودداری می‌کنند و لازم است که این مسئله به یکی از محورهای دائم دیدارها و مذاکرات مقامات ارشد عراقی با سران این کشور تبدیل شود و آنان را به همکاری در این پرونده و تحویل دادن محکومان و اموال عراق متقاعد کنند.

درسال گذشته، سازمان پاکدستی عراق از امضای یادداشت تفاهم با 5 کشور برای گسترش همکاری و تبادل اطلاعات درباره افراد تحت پیگرد و همکاری حقوقی برای بازپس‌گیری اموال عراق که به علت فساد از کشور خارج شده خبر داد.

«معتز العباسی»، مدیر کل اداره استرداد در سازمان پاکدستی عراق گفت که چارچوب‌های اصلی امضای این یادداشت‌های تفاهم به مبادله اطلاعات درباره افراد تحت پیگرد و اموال آنها در حساب‌های خارجی و تنظیم درخواست رسمی برای استرداد خود افراد و اموالشان به عراق است.

او گفت که این یادداشت‌های تفاهم بیشتر با کشورهایی امضا شده که این‌گونه افراد به آن کشورها منتقل می‌شوند.

به گفته این مقام در سازمان پاکدستی عراق، این یادداشت تفاهم با کشورهای اردن و لبنان و کویت و ترکیه و لهستان در حال تنظیم نهایی است و تلاش‌ها برای مذاکره با کشورهای دیگری برای آغاز چنین همکاری‌هایی ادامه دارد.

پیش از آن ریاست جمهوری عراق لایحه بازپس‌گیری اموال غارت‌شده کشور را به مجلس عراق داد که به تصویب مجلس رسید.

براساس برآوردهای حکومت عراق حجم اموال این کشور که از راه فساد و طرق غیر قانونی از عراق خارج شده بیش از 300 میلیارد دلار است.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
واع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا