الکاظمی: همه سران عراق را به گفت وگوی ملی دعوت خواهم کرد

نخست وزیر عراق گفت که فردا همه سران عراق را به گفت وگوی ملی دعوت می کنم.

میدل ایست نیوز: مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق تاکید کرد که فردا همه سران عراق را به گفت وگوی ملی دعوت خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی عراق، الکاظمی در نشست امروز هیئت دولت گفت که متاسفانه با چالش های سیاسی و بن بست سیاسی و بازتاب آن بر عملکرد دولت مواجه هستیم، دولت طرفی در درگیری های سیاسی نیست اما برخی تلاش می کنند مسئولیت این بحران را بر دولت تحمیل کنند و از مشکل غفلت کنند و همه مشکلات را به سوی دولت سوق دهند.

وی افزود که بحران ما تنها بحران در جهان نیست، تجربه های بسیاری نظیر تجربه ما وجود دارد چه بسا که پیچیده تر بوده باشد اما با استفاده از حکمت و سران عاقل موفق شدند از این مرحله عبور کنند و برخی از این کشورها نیز به تجربه های موفق تبدیل شدند.

الکاظمی به عنوان مثال سنگاپور را به عنوان نمونه ای از حکومت ناکارآمد ذکر کرد و گفت که امروز می بینیم به یکی از مهمترین کشورهای جهان تبدیل شده و در راوندا در آفریقا نیز جنگ داخلی و کشتارهایی وجود داشت اما رواندا امروز به یکی از کشورهای مهم آفریقا تبدیل شده است، این عقلانی نیست که در عراق، این کشور موسس تمدن بشری با قدمتی نزدیک به 6 هزار سال، هنوز با مشکلات به شیوه درهم شکستن اراده ها برخورد شود.

نخست وزیر عراق تصریح کرد آنچه مطلوب است، حکمت پیشه کردن و وفاداری به این کشور است که بسیار به ما عطا کرده و تاریخ به ما داده که به آن افتخار می کنیم و باید بخشی از این خوبی را به کشور و میهن و ملت خود بازگردانیم این ملت بیچاره ای که مدت بسیاری در معرض سوء مدیریت، فقر و جنگ ویرانگر بوده است.

وی اظهار داشت که تصمیم ما در این دولت عدم تعرض به خون مردم عراق نه در حال حاضر و نه در آینده بود چرا که خون شهروند عراقی با ارزش است و مشکلات باید تنها از طریق گفت وگو حل شود از این رو فردا همه سران عراق را به گفت وگوی ملی برای مشارکت در ایجاد راه حل و اندیشیدن برای حل این قضیه دعوت خواهم کرد.

وی خطاب به سران عراق گفت که پیام من به برادرانم این است که همه می روند و تاریخ قضاوت می کند، باید در سطح چالش ها باشیم، فداکاری برای عراق، ضعف نیست بلکه قوت است و برخی نباید تصور کنند اگر به برادر خود امتیاز دهند، در موضع ضعف هستند این اشتباه است، امتیاز دادن، عنصر قوت حقیقی است.

وی گفت که امیدوارم همه صبر و شجاعت پیشه کنند تا ما از این مرحله عبور کنیم و بتوانیم کشور را بسازیم، با وجود عدم تصویب بودجه به مدت بیش از دو سال، امور به درستی پیش می رود.

الکاظمی تصریح کرد که دولتی نمی تواند بدون بودجه به کار خود ادامه دهد، دو سال بدون بودجه گذشت اما ما کشور را مدیریت کردیم، فرصت موفقیت وجود دارد اگر همکاری و با روحیه تیمی و کار گروهی و وابستگی به عراق همراهی کنیم.

الکاظمی بیان کرد که این دولت در شرایط استثنایی بر سر کار آمد و در عبور از همه چالش ها موفق شد اما متاسفانه عمر دولت به 28 ماه نزدیک می شود اما تاکنون تنها 6 ماه بودجه داشته‌ایم.

وی افزود که مردم همه چیز می خواهند و این حق آنهاست و حق مردم است که خیابان آسفالت و آب، مدرسه و مراقبت بهداشتی را خواستار شوند اما همه اینها به بودجه نیاز دارد تا دولت وظیفه خود را انجام دهد.

وی در پایان گفت که بن بست سیاسی بر تشکیل دولت و نبود بودجه تاثیر گذاشته و ما همه چالش ها را پذیرفتیم و برای کاهش آن تلاش کردیم و همواره با اتهام ها، افتراها و ستم با سکوت بخاطر عراق و ملت ما که شایسته زندگی بهتر از اکنون است، رفتار کردیم.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
خبرگزاری رسمی عراق

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا