چاوش اوغلو: دولت سوریه به راه حل سیاسی ایمان ندارد

وزیر خارجه ترکیه تأکید کرد که مخالفان سوریه به آنکارا اعتماد دارند و هرگز از آن خیانت ندیده‌اند.

میدل ایست نیوز: وزیر خارجه ترکیه تأکید کرد که مخالفان سوریه به آنکارا اعتماد دارند و هرگز از آن خیانت ندیده‌اند.

به گزارش «آناتولی»، «مولود چاوش اوغلو»، وزیر امور خارجه ترکیه، در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با همتای لتونیایی خود در آنکارا، تأکید کرد که برخی در سوریه و ترکیه تلاش کرده‌اند که اظهارات وی درباره لزوم تفاهم میان دولت سوریه و مخالفان را از چارچوب خود خارج کنند.

وی گفت که قطع‌نامه 2252 سازمان ملل به ضرورت آغاز مرحله انتقالی در سوریه با مشارکت همه طرف‌ها و تنظیم قانون اساسی جدید و برگزاری انتخابات عادلانه و شفاف تصریح کرده است.

چاوش اوغلو گفت که تلاش‌های انجام شده برای حل بحران سوریه از جمله تشکیل مجموعه دوستان سوریه و مجموعه کشورهایی که دیدگاهی مشترک درباره این بحران دارند، همگی شکست خورده چون دولت سوریه به راه حل سیاسی ایمان ندارد و همواره سراغ راه حل‌های نظامی رفته است.

وی افزود که راه حل دائمی راه حلی است که سیاسی باشد و در این راستا ترکیه از اجرای قطع‌نامه 2252 شورای امنیت که در آن بر وحدت اراضی سوریه تأکید شده حمایت می‌کند.

او گفت که لازمه اجرای این قطع‌نامه و تدوین قانون اساسی جدید «تفاهم» میان حکومت سوریه و مخالفان است و افزود که سخنانش در نشست با سفرای ترکیه نیز چیزی بیش از نبوده است.

چاوش اوغلو افزود که شرط تحقق ثبات و صلح دائم در سوریه تفاهم میان دولت و مخالفانش است و گرنه تشکیل کمیته مذاکره‌کننده از سوی مخالفان چه معنایی دارد.

وزیر خارجه ترکیه همچنین با اشاره به گروه‌های مسلح کرد گفت که لازم است سوریه از وجود این تروریست‌ها و بقایای داعش و دیگر گروه‌های افراط‌گرا پاک‌سازی شود و این برای امنیت ترکیه اهمیت بسیاری دارد.

وی درباره دیدارش با «فیصل المقداد»، وزیر خارجه سوریه، در حاشیه نشست عدم تعهد در اکتبر گذشته در بلگراد گفت که این دیدار در حین دیدار وی با دیگر همتایانش پیش از ضیافت ناهار انجام شده است.

اظهارات مولود چاوش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه درباره امکان حمایت آنکارا از صلح بین مخالفان و نظام سوریه، خشم گسترده مخالفان سوری را به همراه داشت.

جمعی از مخالفان سوری در ادلب، عفرین، اعزاز، الباب، تل ابیض و راس العین ضمن تجمع، پرچم ترکیه را آتش زدند و شعارهایی علیه ترکیه سر دادند.

فعالان در ادلب واقع در شمال غرب سوریه، خواستار تظاهرات در سراسر مناطق شمال سوریه طی روز جاری برای محکوم کردن اظهارات وزیر امور خارجه ترکیه شدند.

شب گذشته وزیر امور خارجه ترکیه اعلام کرد که در گفت وگو با همتای سوری خود گفته که ترکیه می تواند از صلح بین مخالفان سوری و دولت سوریه حمایت کند.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا