مشاور امنیت ملی اسرائیل برای پیگیری مذاکرات هسته‌ای با ایران به واشنگتن می‌رود

نخست وزیر و وزیر دفاع اسرائیل تصمیم گرفته‌اند که برای پیگیری تازه‌ترین تحولات مربوط به پرونده هسته‌ای ایران، مشاور امنیت ملی اسرائیل را به واشنگتن اعزام کنند.

میدل ایست نیوز: منابع اسرائیلی خبر دادند که نخست وزیر و وزیر دفاع اسرائیل تصمیم گرفته‌اند که برای پیگیری تازه‌ترین تحولات مربوط به پرونده هسته‌ای ایران، مشاور امنیت ملی اسرائیل را به واشنگتن اعزام کنند.

به گزارش «الشرق الاوسط»، در پی اعلام ارسال پاسخ ایران به متن پیشنهادی اتحادیه اروپا، «بنی گانتس» وزیر دفاع اسرائیل در گفت وگو با وزیر دفاع امریکا بر «ضرورت اجرای اقداماتی جهت جلوگیری از دستیابی ایران به بمب هسته ای و اعزام مشاور امنیت ملی اسرائیل به واشنگتن» توافق کردند.

بر اساس این گزارش، این تصمیم پس از آن گرفته شده که مقامات اسرائیلی در اظهارات غیر رسمی تأکید کردند که پاسخ ایران به طرح پیشنهادی اروپا مثبت بوده و نشان می دهد که ایران این بار در پی رسیدن به توافق است.

مقامات اسرائیلی افزوده اند که پاسخ ایران نشان دهنده «تغییر رویکرد» تهران در قبال این پرونده است و «احتمالا نشان می دهد که ایران مسیر توافق را پیش گرفته است».

یکی از این مقامات بدون آنکه نامش فاش شود به نشریه عبری «هاآرتص» گفت که سران اروپا و امریکا درباره ادامه تماس ها هم نظر هستند و مواضعشان نشان می دهد که تصمیمی برای پایان دادن به مذاکرات وجود ندارد.

این روزنامه افزوده که یکی از نگرانی های اصلی اسرائیل که باعث اعزام حولاتا به واشنگتن شده گزارش ها درباره احتمال نرمش اروپا در قبال ایران در موضوع بازرسی آژانس بین المللی انرژی اتمی از فعالیت های هسته ای ایران است.

منابع اسرائیلی تأکید کرده اند که در حالی که اروپا ایران را در برابر گزینه «بله» یا «خیر» قرار داده بود، ایران با دادن پاسخ «بله» در صدد کشاندن دوباره طرف ها به مذاکره است. نکته ای که نگرانی اسرائیل را از تلاش ایران برای «وقت کشی» برمی انگیزد.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
الشرق الاوسط

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا