پشت پرده نشست عربستان و فرانسه درباره لبنان

یک منبع دیپلماتیک مطلع فاش کرد که هیئت های عربستان و فرانسه، پرونده انتخابات ریاست جمهوری در لبنان و بحران های به وجود آمده از سوی میشل عون، رئیس جمهور لبنان را بررسی کردند.

میدل ایست نیوز: منابع دیپلماتیک در اروپا فاش کردند که نشست کمیته مشترک فرانسه و عربستان برای پیگیری پرونده لبنان در پاریس برگزار شد.

به گزارش روسیا الیوم، در این نشست پاتریک دوریل، مشاور رئیس جمهور فرانسه، برنار ایمییه، رئیس سرویس اطلاعات خارجی، آن گریو، سفیر فرانسه در لبنان، نزار العالولا، نماینده سرویس اطلاعات عربستان و ولید البخاری، سفیر عربستان در لبنان حضور داشتند.

یک منبع دیپلماتیک مطلع از جزئیات این دیدار گفت که دو طرف پرونده انتخابات ریاست جمهوری در لبنان و بحران های به وجود آمده از سوی میشل عون، رئیس جمهور لبنان را بررسی کردند.

وی افزود که فرانسه به ساماندهی انتخابات ریاست جمهوری در لبنان اهتمام ورزیده است.

منبع مذکور اشاره کرد که پاریس مصر است بین همه طرف ها در پارلمان برای انتخاب رئیس جمهور لبنان اجماع نظر صورت گیرد زیرا این مساله برای حفظ حکومت لبنان و آماده کردن شرایط برای بازگرداندن لبنان به مسیر پیشرفت از طریق انجام اصلاحات مورد نظر اهمیت دارد.

اما عربستان رویکرد متفاوتی داشته و به گفته العالولا به نقل از سران عربستان، این کشور به شخصیت رئیس جمهوری لبنان اهتمام دارد که اولویت با توافق بر سر نامزدی ریاست جمهوری است که ویژگی های مورد نظر را داشته باشد.

این منبع دیپلماتیک تاکید کرد که ریاض به پاریس گفته مجددا به نقش آفرینی برای مدیریت پرونده اهل سنت در لبنان خواهد پرداخت و دیداری که عبداللطیف دریان، مفتی لبنان با نمایندگان اهل سنت را خواستار شده، بخشی از پروژه عربستان برای ساماندهی مجدد اهل سنت در لبنان پس از شکافی است که به موجب نبود جریان المستقبل به رهبری سعد الحریری به وجود آمد.

وی تاکید کرد که عربستان اهتمام دارد در تعیین نامزد نخست وزیری لبنان که ماموریت آن انجام اصلاحات اقتصادی و سیاسی باشد نقش داشته باشد.

این منبع فاش کرد که فرانسوی ها به عربستان پیشنهاد دادند که سلیمان فرنجیه، یک نامزد میانه می تواند برای آنها باشد و در مقابل حزب الله نیز تضمین خواهد کرد که نخست وزیری وابسته به ریاض بر سر کار آورد اما عربستان این پیشنهاد را نپذیرفت و تجربه میشل عون را متذکر شد.

وی اشاره کرد که عربستانی ها درباره جوزف عون، فرمانده ارتش لبنان به عنوان نامزد مورد قبول فرانسوی ها پرسیدند که آیا مورد قبول فرانسه است یا خیر که فرانسوی ها ترجیح دادند بحث بر سر نامزد را کنار بگذارند و در صورتی که دو طرف بر سر نامزد مورد قبول همه توافق نکردند، فرمانده ارتش لبنان مطرح خواهد شد.

منبع دیپلماتیک اروپایی فاش کرد که هیئت عربستان به همتای فرانسوی خود گفته است که امریکا، قطر و مصر ترجیح می دهند فرمانده ارتش به عنوان نامزد میانه مطرح شود به ویژه که طرف های مسیحی و در راس آن حزب القوات اللبنانیه و الکتائب و برخی نمایندگان مستقل، مشکلی با نامزدی جوزف عون ندارند.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
روسیا الیوم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا