دیدار رؤسای جمهور ایران و فرانسه در نیویورک

رئیسی در حاشیه هفتاد و هفتمین مجمع عمومی سازمان ملل با مکرون دیدار و گفت وگو کرد.

میدل ایست نیوز: ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران که برای شرکت در هفتاد و هفتمین مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک به سر می برد، روز سه شنبه به وقت محلی با امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه در سازمان ملل دیدار و گفت‌وگو کرد.

ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران در دیدار با امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه با تأکید بر اینکه ایران آماده دستیابی به یک توافق عادلانه و پایدار است، لازمه حصول این توافق را تضمین‌های اطمینان بخش و بسته شدن پرونده‌های پادمانی ایران دانست.

رئیس جمهوری ایران گفت: سطح همکاری‌ها و روابط ایران و فرانسه قابل ارتقاء است ضمن اینکه اروپا باید در عمل نشان دهد که سیاست‌هایش مستقل است و تابع خواست و سیاست آمریکا نیست.

رئیسی در این دیدار با اشاره به خروج آمریکا از برجام و نقض تعهدات آن و همچنین عمل نکردن اروپایی‌ها به تعهدات خود به منظور انتفاع اقتصادی ایران از توافق، افزود: با وجود خروج یکجانبه آمریکا از توافق و خسارات ناشی از آن، خواسته جمهوری اسلامی برای دریافت تضمین‌های اطمینان‌بخش یک خواسته کاملاً معقول و منطقی است.

رئیس‌جمهوری ایران، مفتوح ماندن پرونده‌های ایران در آژانس را مانع جدی دستیابی به توافق برشمرد و گفت: رویکرد آژانس به مسائل باید فنی و به دور از فشارها و القائات دیگران باشد و ما معتقدیم بدون مختومه شدن پرونده‌های ایران، دستیابی به توافق امکان‌پذیر نیست.

رئیسی با انتقاد از درخواست قطعنامه شورای حکام علیه ایران بوسیله سه کشور اروپایی همزمان با مذاکرات هسته‌ای، این رویکردها را غیرسازنده و موجب پیچیده‌تر شدن مسائل دانست.

وی افزود: آژانس انرژی اتمی با نظارت و بازرسی‌های خود 15 بار به طور رسمی به اینکه فعالیت‌های ایران بر اساس تعهدات و به دور از انحراف است، اذعان کرده است.

رئیس‌جمهوری ایران رویکرد دوگانه آژانس به فعالیت‌های مخرّب هسته‌ای رژیم صهیونیستی را نشانه ای از سیاست‌زدگی برشمرد.

رئیسی در بخش دیگری از سخنان خود، فعالیت‌های منطقه‌ای ایران را صلح‌آفرین و عامل جلوگیری از سرایت تروریسم به اروپا خواند و گفت: اینکه امروز در فرانسه با آرامش انتخابات برگزار می‌کنید به علت تلاش‌های جمهوری اسلامی برای نابودی تروریسم در منطقه است.

در این دیدار ماکرون پیشنهادهایی برای مذاکرات جاری مطرح و اذعان کرد: این یک واقعیت است که در شرایطی که آژانس، عمل به تعهدات از طرف ایران را به طور کامل اعلام کرد، آمریکا در سال 2018 از برجام خارج شد و طرف‌های اروپایی نیز نتوانستند به تعهدات خود مبنی بر استفاده ایران از منافع اقتصادی توافق عمل کنند.

رئیس‌جمهوری فرانسه استمرار کار برای پیشرفت در توافق هسته‌ای را لازم دانست و گفت: ایران و آژانس با همکاری یکدیگر قادر به حل پرونده‌های موجود هستند و ما در این زمینه فشار سیاسی به آژانس وارد نخواهیم کرد.

ماکرون با دعوت از رئیس‌جمهوری کشورمان برای سفر به فرانسه، افزود: می‌توانیم بر گسترش روابط دوجانبه و مسائل اقتصادی و منطقه همکاری‌های خود را افزایش دهیم.

به گزارش ایرنا، رئیسی در صدر هیاتی بلندپایه بعد ازظهر دوشنبه به وقت محلی برای شرکت در نشست سران هفتاد و هفتمین مجمع عمومی سازمان ملل وارد نیویورک شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، مکرون قرار است روز سه شنبه به وقت محلی همچنین با جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا دیدار و گفت‌وگو کند.

رئیس جمهوری فرانسه در ماه‌های اخیر چند تماس تلفنی با رئیس جمهوری ایران داشته که محور اصلی آن ترغیب ایران به پذیرش پیشنهادهای اروپا برای احیای برجام بوده است.

دیدار رئیسی با رئیس شورای اتحادیه اروپا

ابراهیم رئیسی رئیس جمهور اسلامی ایران در حاشیه نشست سران مجمع عمومی سازمان ملل با شارل میشل، رئیس شورای اروپا در هتل محل اقامت خود دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار جوزف بورل، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و انریکه مورا، معاون وی نیز حضور داشتند.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
ایرناایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا