کشف یک گور دسته جمعی در نجف اشرف

اداره شهدای نجف از کشف یک گور دسته جمعی در استان نجف مربوط به کشتارهای رژیم بعث عراق، خبر داد.

میدل ایست نیوز: اداره شهدای نجف جسد 20 شهید را در گور دست جمعی پیدا کرد که طبق مدارک موجود این شهدا در قیام مردمی سال 1991 به دست رژیم سابق اعدام شدند.

به گزارش «الفرات نیوز»، «حیدر خضیر خطار» رئیس بخش گورهای دسته جمعی عنوان کرد تفحص اولیه نشان می‌دهد که این پیکرها به سال 1991 در قیام‌های مردمی علیه رژیم سابق برمی‌گردد که بیشترین پیکرها مربوط به جوانان است که هیچ مدرکی نیز با آنها نبوده است.

وی با اشاره به این که اثری از گلوله در بدن آنها نیست و به احتمال زیاد آنها به دست مزدوران صدام زنده به گور شده‌اند، افزود استخوان‌های متفرقه و پراکنده در محل نزدیک به این اجساد نیز کشف شده است.

خطار عنوان کرد که عملیات جست‌وجو در این گور کشف شده در ماه آوریل تمام و گزارش نهایی ارسال شده و اجساد این شهدا از طریق نمونه گیری از خانواده ها برای انجام آزمایش DNA برای شناسایی خانواده هایشان به پزشکی قانونی فرستاده شده است.

رئیس بخش گورهای دسته جمعی ضمن اشاره به این که نجف 8 یا 9 گور دسته جمعی دارد که 3 مورد آن در شمال نجف کشف شده، تاکید کرد که همه گورهای دسته جمعی به قیام‌های مردمی سال 1991 برمی‌گردد که اولین گور در سال 2012 با 48 جسد، دومین گور در سال 2019 با 8 جسد و سومین گور کشف شده توسط سازمان حقوق بشر با 50 الی 60 جسد است.

وی با اشاره به اینکه مکان‌هایی احتمالی توسط شهروندان گزارش شده و مکان های دیگری نیز در حال کشف هستند که تعدادی اجساد از طریق مدارکی که در لباس‌ها وجود دارد شناسایی می‌شوند، خاطرنشان کرد که پس از پیدا شدن بستگانشان، معلوم می شود که از همان روزهای قیام مردمی مفقود شده اند یا جزء شرکت کنندگان در این قیام بودند.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
الفرات نیوز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا