وضع قانون جدید سرمایه گذاری در عراق

رئیس کمیسیون ملی عراق اعلام کرد که پیش نویس قانون جدید سرمایه گذاری در عراق در حال تهیه است و برای سرمایه گذاری عربستان، اردن و مصر در عراق در حال مذاکره هستیم.

میدل ایست نیوز: «سها النجار» رئیس کمیسیون ملی عراق اعلام کرد که این سازمان در حال تهیه یک پیش نویس برای قانون جدید سرمایه گذاری با کشورهای همسایه است.

به گزارش «الفرات نیوز»، وی افزود که کار برای همکاری با نهادها و وزارتخانه های سرمایه گذاری در کشورهای مصر، امارات، اردن و عربستان برای توسعه سیستم های قانون گذاری در عراق و ارائه یک قانون سرمایه گذاری به روز شده با همکاری کشورهای همسایه در حال انجام است.

النجار در ادامه خاطرنشان کرد: اقتصاد ما قادر به غلبه بر همه چالش‌ها است چرا که در عراق بازار بزرگی با 40 میلیون نفر، نرخ درآمد متوسط و رو به رشد و پیشرفت مالی در نتیجه افزایش قیمت نفت وجود دارد.

رئیس کمیسیون ملی عراق اعلام کرد مردم عراق و سرمایه گذاران عراقی و خارجی که امروز در عراق کار می کنند توانستند در این شرایط کار کنند و اوضاع را تغییر دهند چرا که مردم در این شرایط به خرید ملک روی می‌آورند و شرکت‌هایی که در این زمینه فعال هستند سودشان در زمان بحران‌های سیاسی به بالاترین حد خود می‌رسد.

وی عنوان کرد که عراق با بازار و اقتصادی بزرگ طی 18 ماه گذشته از بحران‌های موجود عبور کرد و با وجود رشد تصاعدی تراکم جمعیت توانست با چالش‌های بازار روبه‌رو شود، به همین علت درخواست سرمایه گذاری برای پاسخگویی به تقاضا در بازار داخلی و دستیابی به نرخ رشد 2.5 درصدی و نرخ درآمد با افزایش 5 درصد وجود دارد این در حالی است که اکنون با توجه به قیمت نفت، تعداد شرکت های فعال در عراق برای پاسخگویی به تقاضای افزایشی مردم کافی نیست و در نتیجه ما را مجبور به واردات می کند.

سهار النجار خاطرنشان کرد که عراق اقتصاد بسیار بزرگی دارد که نیاز به ساخت، کار و سرمایه گذاری صدها میلیاردی دارد زیرا بانک های عراقی نمی توانند این نقدینگی را تامین کنند و ما نیاز به نقدینگی، تبادل تجربیات، توسعه محیط قانونی و سرمایه گذاری داریم.

سرمایه گذاران عربستان که بزرگترین سرمایه گذاران جهان هستند در کنار سرمایه گذاران عراقی در عراق فعالیت می‌کنند زیرا ما باید پول خارجی را به عراق تزریق کنیم و برای این کار سرمایه گذاران عربستانی بسیار مناسب هستند چرا که شرایط محیطی عراق را به خوبی درک می‌کنند.

رئیس کمیسیون ملی اظهار کرد که پروژه العریفی عربستان یکی از بزرگترین پروژه‌های بغداد است که دارای دو بخش، اول مسکونی و خدماتی و دوم مربوط به مردم بغداد است که مشتاقانه منتظر اجرای آن هستند.

النجار گفت که پروژه العریفی، یک پروژه سرگرمی-تجاری شبیه پروژه جده در ریاض و مشابه پروژه سولیدر (سرباز) در بیروت است و ما نیز در عراق مانند این منطقه را ایجاد خواهیم کرد.

وی بیان کرد که در بغداد مشکل مسکن و ساخت و ساز و فضای سبز روبه‌روی کاخ های ریاست جمهوری و دریاچه وجود دارد که گروه العریفی عربستان برای ساخت آن اقدام خواهند کرد.

صفحه ویژه جام جهانی قطر جام جهانی
منبع
الفرات نیوز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا