بررسی حملات موشکی اخیر ایران به اقلیم کردستان در دیدار رئیس جمهور و مشاور امنیت ملی عراق

رئیس جمهوری عراق در دیدار مشاور امنیت ملی این کشور حملات اخیر ایران به مناطقی در شمال عراق را بررسی و بر ضرورت حل و فصل مسائل به روش دیپلماتیک در عالی‌ترین سطوح تأکید کرد.

میدل ایست نیوز: رئیس جمهوری عراق در دیدار مشاور امنیت ملی این کشور حملات اخیر ایران به مناطقی در شمال عراق را بررسی و بر ضرورت حل و فصل مسائل به روش دیپلماتیک در عالی‌ترین سطوح تأکید کرد.

بر اساس بیانیه رسمی دفتر ریاست جمهوری عراق، «برهم صالح» در دیدار «قاسم الاعرجی»، مشاور امنیت ملی عراق، تحولات امنیتی کشور به خصوص حمله موشکی ایران به مناطق اقلیم کردستان را که «در آن چند تن شهید و مجروح شدند» را بررسی کرد.

او این حمله را «تنشی غیر قابل قبول و خطرناک و نقض حاکمیت و امنیت و ثبات عراق و سلامت شهروندان آن» توصیف کرد.

وی حملات مشابه ترکیه به مناطقی در اقلیم کردستان عراق را نیز غیر قابل قبول و نقض حاکمیت ارضی عراق دانست و بر ضرورت توقف آن و جلوگیری از گسترش پیامدهای آن تأکید کرد.

در این دیدار، طرفین بر ضرورت پیگیری این پرونده در عالی‌ترین سطوح با همکاری کشورهای همسایه و ضرورت حل اختلافات و مشکلات امنیتی از راه گفت‌وگو و پیگیری مستقیم و از کانال‌های دیپلماتیک و بر اساس منافع امنیتی مشترک و اصول حسن هم‌جواری و قوانین بین‌المللی و مخالفت با اقدامات یکجانبه و احترام به حاکمیت ارضی عراق تأکید کردند.

همچنین در این دیدار تأکید شد که موضع رسمی حکومت عراق و سیاست خارجی یکپارچه آن مخالفت قاطع با تبدیل شدن خاک کشور به عرصه نزاع‌ها و تصفیه‌حساب‌های دیگران و تهدید امنیت و ثبات داخلی کشور و مخالفت با تبدیل خاک عراق به مبدأ اقدام خصمانه علیه دیگر کشورهاست و اینکه امنیت عراق و کشورهای همسایه درهم‌تنیده و مشترک است.

در این راستا، طرفین بر اهمیت گفت‌وگو و همکاری مشترک در برابر چالش‌های امنیتی بر اساس منافع و امنیت مشترک و با تأکید بر حفاظت از حاکمیت ارضی عراق تأکید کردند.

صفحه ویژه جام جهانی قطر جام جهانی
منبع
دفتر رئیس جمهوری عراق

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا