کنعانی: درباره فعالیت‌های تروریستی در اقلیم کردستان بارها یادداشت اعتراضی داده‌ایم

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران تاکید کرد که ایران درخصوص ضرورت عدم تبدیل سرزمین های مجاور به تهدید برای خودش، همواره توجه دارد.

میدل ایست نیوز: ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در پاسخ به سوالی در مورد فعالیت‌های تروریستی در اقلیم کردستان و اقدامات ایران گفت: سیاست اصولی ایران با عراق، احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی و وحدت این کشور است، این سیاست رسمی جمهوری اسلامی ایران است، در سخت ترین شرایط زمانی که عراق در معرض هجوم گروه های تروریستی از جمله داعش قرار گرفت، ایران اولین کشور بود که به کمک عراق رفت تا از امنیت شهروندان عراق دفاع کند.

به گزارش فارس، سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره فعالیت برخی گروه‌های تروریستی در اقلیم کردستان عراق نیز اظهار داشت: سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با جمهوری عراق و کشور برادر و دوست احترام به حاکمیت، تمامیت ارضی و وحدت سرزمینی این کشور و کمک به ثبات و امنیت در این کشور است. این یک شعار نیست و یک سیاست رسمی و اعلام شده و اثبات شده ایران است. ایران در عمل اثبات کرد که در سخت‌ترین شرایط عراق که این کشور مورد هجوم تروریست‌های مسلح و جریان سیاه تروریستی داعش و گروه‌های تکفیری قرار گرفت ایران اولین کشوری بود که در کوتاه‌ترین زمان به کمک دولت و ملت عراق هم در بخش دولت مرکزی و هم در حوزه اقلیم کردستان عراق شتافت که بتواند از امنیت این کشور و شهروندان عراق دفاع کند و تا روزی که این کشور در معرض آسیب و خطر بود ایران با تمام توان در کنار برادران عراقی، نیروهای مسلح و مردم عراق بود.

وی گفت: درباره رخدادی که در حوزه اقلیم کردستان عراق شاهد بودیم باید اشاره کنم ایران در خصوص ضرورت عدم تبدیل سرزمین‌های مجاور به مرکز تهدید امنیت خودش به دولت مرکزی عراق و همچنین دولت اقلیم کردستان عراق و مقامات محلی اقلیم تذکر و توجه داد. متاسفانه در بخش‌هایی از مناطق اقلیم کردستان سال های طولانی است که گروه‌های مسلح، تجزیه طلب و تروریست پایگاه‌ها و مراکزی را تاسیس کرده و در مقاطع زمانی مختلف امنیت ملی ایران را مورد تهدید و در عمل مورد خدشه قرار دادند هم به نیروهای مسلح ما تعرض کردند و شهدای زیادی را در مناطق شمال غرب در نتیجه تعرض مسلحانه گروه‌های تروریست و تجزیه طلب تقدیم کردیم و هم شهروندان زیادی را در این مناطق و استان‌های همجوار از دست دادیم. بر مبنای وظیفه ذاتی، حق همسایگی و توسل به روش‌های حقوقی و قانونی در چارچوب‌های مختلف هم گفت‌وگوهای سیاسی با مقامات دولت مرکزی عراق و هم مقامات محلی اقلیم کردستان تذکر لازم را دادیم و ضرورت پاکسازی این مناطق از گروه های تروریستی را یادآور شدیم. برمبنای مسئولیت خود یادداشت های رسمی متعدد به دولت مرکزی عراق در این زمینه داده شده و هم موارد نقض امنیت گزارش و هم مسئولیت دولت عراق برای تامین امنیت یادآور شده است.

سخنگوی وزارت خارجه بیان کرد: در مذاکرات سیاسی، امنیتی و کمیته‌های مشترک مرزی هم همواره این موارد یادآور شده است. در قالب کمیته امنیتی مشترک به دولت عراق و مقامات اقلیم ذکر شده و مسؤولیت‌های طرف عراقی در این زمینه بیان شده است. آن چیزی که مربوط به ایران هست رعایت حسن همجواری صورت گرفته و آن چه مربوط به طی کردن چارچوب‌های حقوقی است طی شده است و در حوزه سیاسی با توجه به مناسبات نزدیک و دوستانه بسیار خوب با برادران در دولت مرکزی و دولت محلی اقلیم کردستان همواره در گفت‌وگوها این مطالبه مطرح شد که نیازمند اطمینان بخشی به ایران هستیم که از خاک عراق اراضی ایران مورد تعرض قرار نمی گیرد و امنیت شهروندان و مرزبانان ما مورد تعرض قرار نمی گیرد. همه چارچوب‌های سیاسی، امنیتی و حقوقی طی شده و ایران برای حفظ امنیت و دفاع خود بر مبنای حقوق بین‌الملل و منشور ملل متحد عمل کرده است. در ایام اخیر گفت‌وگوهای خوبی با مقامات عراق و اقلیم صورت گرفته و وعده‌هایی داده شده است.

وی گفت: از دولت عراق انتظار داریم امنیت ر ا برقرار کند و امیدواریم در این زمینه شاهد اتفاقات خوبی باشیم.

وی تاکید کرد: ایران حتما از تجدید آتش بس حمایت می‌کند البته تصمیم گیر اساسی خود یمنی ها هستند. ما از ماموریت سازمان ملل متحد و تکمیل روند سیاسی در یمن حمایت می‌کنیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در پاسخ به سوالی در مورد حاجی ایرانی و  ادامه مذاکرات ایران و عربستان گفت: ما خوشحالیم که امروز شاهد آزادی حاجی ایرانی هستیم که متاسفانه به دلیل واهی بازداشت شد و خوشبختانه با تلاش هایی که از طرف وزارت امور خارجه و سازمان حج و زیارت انجام شد، شاهد بازگشت این حاجی ایرانی به کشور هستیم.

وی در پاسخ به سؤالی درباره بن سلمان اظهار داشت: در موضوعات داخلی عربستان دخالت نمی‌کنیم. ما در مورد شبکه ایران اینترنشنال، فعالیت‌های این شبکه رسانه‌ای نیست و این شبکه را رسانه تلقی نمی‌کنیم.

کنعانی درباره دور بعدی مذاکرات ایران و عربستان گفت: هنوز تصمیمی درباره دور بعدی مذاکرات بین ایران و عربستان صورت نگرفته است. پنج دور گفت‌وگو توافقاتی بین طرفین صورت گرفت و توافق این بود که با اجرای توافقات زمینه برداشتن گام‌های بعدی فراهم شود. ایران کماکان آماده است و از پیشرفت در روند گفت‌وگوها استقبال می‌کند و هر تحولی که به روند بهبود مناسبات منجر شود ولی باید زمینه ها برای برگزاری نشست بعدی فراهم بیاید و امیدواریم با اجرای توافقات قبلی این اتفاق بیفتد.

وی در پاسخ به پرسشی درباره بن بست در روند مذاکرات وین گفت:‌ نمی‌توانیم از بن بست در روند مذاکرات صحبت کنیم چون روند تبادل پیام‌ها ادامه دارد و توافقاتی که قبلا صورت گرفت و جمع بندی آن توسط مذاکره کننده اروپایی به طرف‌های مذاکرات داده شد پاسخی که طرف ایرانی داد پاسخ کمک کننده‌ای به این بود که روند مذاکرات ادامه یابد و به جمع بندی مذاکرات و اجرای توافق منجر شود. در طرف مقابل شاهد وجود اراده سیاسی نیستیم. از یک سو شاهد ارسال پیام‌های مختلف از طریق واسطه‌های مختلف هستیم و از سوی دیگر شاهد اعمال تحریم‌ها و این رفتار سازنده ای نیست و نشان می‌دهد دولت آمریکا دچار دوگانگی است و هنوز نتوانسته مسیر مورد نیاز خودش را در روند مذاکرات پیدا کند. در سایه تهدید و تحریم توافقی شکل نمی‌گیرد دولت آمریکا باید این رفتار خود را اصلاح کند.

کنعانی بیان کرد: تحریم‌های آمریکا را رد می‌کنیم و در تعارض با ارسال پیام‌ها از طریق واسطه‌ها می‌دانیم. امیدوارم شاهد اصلاح رفتار دولت آمریکا و روی آوردن به یک رفتار سازنده باشیم.

صفحه ویژه جام جهانی قطر جام جهانی
منبع
ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا