اولین مذاکرات رسمی شورای همکاری اسرائیل و اروپا بعد از 10 سال

فعالیت‌های شورای همکاری "اسرائیل-اروپا" با تصمیم وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۲ به دلیل عدم پیشرفت در روند صلح میان فلسطین و اسرائیل به حالت تعلیق درآمده بود.

میدل ایست نیوز: شورای همکاری “اسرائیل-اروپا” برای اولین بار از ۱۰ سال پیش فعالیت‌های خود را در بروکسل با مشارکت نخست وزیر رژیم صهیونیستی آغاز کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه رأی الیوم، فعالیت‌های شورای همکاری “اسرائیل-اروپا” با تصمیم وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۲ به دلیل عدم پیشرفت در روند صلح میان فلسطین و اسرائیل به حالت تعلیق درآمده بود.

این شورا فعالیت‌های خود را با مشارکت یائیر لاپید، نخست وزیر اسرائیل در بروکسل از سرگرفت. فعالیت‌های این شورا در سایه وخامت وضعیت امنیتی در اروپا به دلیل جنگ اوکراین و نیاز اتحادیه اروپا به واردات نفت و گاز بیشتر از خاورمیانه برای مقابله با بحران انرژی برگزار شده است. همچنین نشست این شورا در سایه افزایش جنایت‌های نظامیان اسرائیلی علیه فلسطینی‌ها برگزار می‌شود.

در این راستا، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: ما خواهان ازسرگیری روند سیاسی هستیم که به اجرای راهکار تشکیل دو کشور و صلح منطقه‌ای فراگیر منجر شود.

وی گفت: این مذاکرات مناسبت خوبی برای برقراری روابط مثمرثمر با اسرائیل و پیشبرد روند صلح است.

وزرای امور خارجه کشورهای اتحادیه اروپا و بورل از طریق ویدئوکنفرانس با لاپید صحبت کردند.

بورل گفت: ادامه تنش و خشونت و اقدامات یکجانبه مثل گسترش شهرک‌ها ما را نگران می‌کند. از سال ۲۰۰۷ تاکنون شاهد کشته شدن چنین تعداد از فلسطینی‌ها نبوده‌ایم.

صفحه ویژه جام جهانی قطر جام جهانی
منبع
ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا