انتقاد از مواضع اتحادیه اروپا درباره حوادث اخیر ایران در گفت‌وگوی امیرعبداللهیان و همتای ایتالیایی

وزیر خارجه ایران ضمن تأکید بر بررسی دقیق حادثه درگذشت «مهسا امینی»، از مواضع کشورهای اروپایی درباره حوادث اخیر ایران ابراز نارضایتی کرد.

میدل ایست نیوز: وزیر خارجه ایران ضمن تأکید بر بررسی دقیق حادثه درگذشت «مهسا امینی»، از مواضع کشورهای اروپایی درباره حوادث اخیر ایران ابراز نارضایتی کرد.

بر اساس بیانیه رسمی وزارت خارجه ایران، در تماس تلفنی امروز (چهارشنبه 5 اکتبر) «لوئیجی دی مایو» وزیر امور خارجه ایتالیا و حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران آخرین تحولات مناسبات دوجانبه، مذاکره برای لغو تحریم ها، حوادث اخیر در ایران و مداخلات خارجی در تحولات داخلی ایران مورد رايزنی قرار گرفت.

امیرعبداللهیان در این گفت و‌گوی تلفنی تاکید کرد: در توافقات اخیر صورت گرفته در سفر اینجانب به رم توانستیم نقشه راه جدید روابط بین تهران و رم را به خوبی تبیین کنیم.

وزیر امور خارجه ایران با تاکید بر این که اجرای توافقات فیمابین به خوبی در حال انجام است، خاطر نشان کرد: ما نیز برای توسعه مناسبات تاریخی و دوستانه با ایتالیا اهمیت قائل هستیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران با اعتقاد عملی به دموکراسی، همواره به مطالبات مسالمت آمیز مردم توجه کرده است. در وقایع اخیر مداخله گران خارجی، عوامل سازماندهی شده و تروریست ها به ویژه در زاهدان و غرب کشور ایران، مسیر اجتماعات مسالمت آمیز مردم را به سمت خشونت، آشوب و کشتار مردم بی گناه و پلیس و حافظان امنیت سوق دادند.

امیرعبداللهیان افزود: بار دیگر مردم بزرگ ایران با برخورداری از بصیرت سیاسی اجازه تعرض خارجی و خدشه سیاسی به استقلال سیاسی، تمامیت ارضی و حاکمیت کشور را ندادند.

وزیر امور خارجه ایران خاطر نشان کرد: ما بر اساس قوانین محکم خود نسبت به درگذشت یکی از فرزندان مان متعهدیم و رسیدگی دقیق و عادلانه به آن با جدیت ادامه دارد. در عین‌ حال از مواضع و‌ مداخلات برخی مقامات اروپا در وقایع اخیر ناخرسندیم و اگر اتحادیه اروپا بخواهد با رفتاری دوگانه، اقدامی شتابزده و نسنجیده انجام دهد، باید منتظر اقدام موثر و متقابل جمهوری اسلام ایران باشد.

لوئیجی دی مایو وزير امور خارجه ايتاليا نیز در این گفتگوی تلفنی به همتای ایرانی خود تاکید کرد: ما برای رابطه با جمهوری اسلامی اهمیت قائل هستیم و از تلاش های ایران در رسیدن به توافق پایدار در برجام قویا حمایت می کنیم.

وزیر امور خارجه ایتالیا تاکید کرد: معتقدیم این تلاش های جمعی باید به نتیجه ای مثبت منجر شود و همه طرف ها به تعهدات خود در برجام بازگردند.

لوئیجی دی مایو افزود: ایتالیا به اقدامات خود برای رسیدن به توافق آن هم در کوتاه ترین زمان ادامه می دهد.

وزیر امور خارجه ایتالیا حسن نیت تهران در اجازه خروج به تبعه ایرانی- آمریکایی، باقر نمازی و اعلام آمادگی مجدد تهران برای تبادل زندانیان ایرانی- آمریکایی را بخشی از پیشرفت در مذاکرات غیرمستقیم اخیر در نیویورک و نشانه خوبی دانست.

وزیر امور خارجه ایتالیا همچنین خاطر نشان کرد: ما به حاکمیت و قوانین جمهوری اسلامی ایران احترام می گذاریم و با شما هم عقیده ایم که حساب پاسخ به مطالبات مسالمت آمیز مردم، از آشوب و‌ تروریسم جداست.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا