احضار مقامات و صدور حکم بازداشت در پی اختلاس 2.5 میلیارد دلاری

شورای عالی قضایی عراق از احضار مدیرکل سازمان مالیات، مسئولان بخش مالی و نظارتی و صدور احکام بازداشت صاحبان شرکت ها خبر داد.

میدل ایست نیوز: شورای عالی قضایی عراق از احضار مدیرکل سازمان مالیات، مسئولان بخش مالی و نظارتی و صدور احکام بازداشت صاحبان شرکت ها خبر داد.

به گزارش خبرگزاری رسمی عراق (واع)، در بیانیه شورای عالی قضایی عراق آمده است که دادگاه تحقیقات الکرخ، مرتبط با مسائل پاکدستی، حکم احضار مدیرکل سازمان مالیات و معاون او، ناظر بخش مالی و نظارتی و معاون بخش مالی و مدیر این بخش را صادر کرد.

احضار مسئولان عراقی بنابر احکام ماده 340 قانون مجازات به اتهام وارد کردن خسارت عمدی به اموال وزارت دارایی برای پرداخت مبالغ به سازمان مالیات انجام شده است.

دادگاه الکرخ همچنین احکام بازداشت برای صاحبان شرکت ها و مسدود کردن حساب های آنها به نفع سازمان مالیات را صادر کرد.

این دادگاه کمیته حسابرسی مشترکی از وزارت دارایی و سازمان مالیات، بانک الرافدین و سازمان پاکدستی برای بررسی مبالغ پرداخت شده تشکیل داد.

وزارت دارایی عراق روز گذشته از همه طرف ها خواست بر روند تحقیقات کنونی تاثیر نگذارند و اجازه دهند دستگاه های نظارتی و قضایی این قضیه را دنبال و جزئیات را به افکار عمومی اعلام کنند.

پیش از این دادگاه عالی فدرال پرداخت 70 میلیارد دینار بودجه دفتر نخست وزیری عراق را تا زمان تعیین تکلیف شکایت تنظیم شده علیه دفتر نخست وزیری متوقف کرد.

سازمان پاکدستی عراق اخیرا اعلام کرد که درباره پرونده اختلاس 3.7 هزار میلیارد دیناری در وزارت دارایی عراق تحقیق کرده و پرونده را به دستگاه قضائی تحویل داده است.

در بیانیه رسمی این سازمان که روز یکشنبه 16 اکتبر منتشر شده آمده که درباره اختلاس 3.7 هزار میلیارد دینار (2.5 میلیارد دلار) در سازمان امور مالیاتی وزارت دارایی عراق تحقیقات لازم انجام و پرونده نهایی به دستگاه قضائی ارجاع داده شده است تا دستگاه قضائی احکام لازم را صادر کند.

در این بیانیه تأکید شده که دستگاه قضائی پیش از این شماری از مقامات بلندپایه وزارت دارایی را احضار و درباره اختلالاتی که موجب چنین تخلف گسترده‌ای شده از آنان بازپرسی کرده است.

روز شنبه رسانه‌های عراقی متن استعفای «احسان عبدالجبار اسماعیل» از مقام سرپرستی وزارت دارایی عراق را منتشر کردند که در آن تأکید شده که گزارش اولیه اختلاس 800 میلیون دلاری را نشان می‌داد اما بررسی گزارش های مالی نشان‌دهنده اختلاس 2.5 میلیارد دلاری است.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
خبرگزاری رسمی عراق

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا