تمایل دولت جدید عراق برای حل اختلافات نفتی با اقلیم کردستان

یک مقام عراقی اعلام کرد دولت جدید عراق در نظر دارد در کوتاه ترین زمان، اختلافات دولت مرکزی این کشور با منطقه اقلیم کردستان را حل کند.

میدل ایست نیوز: یک مقام عراقی اعلام کرد دولت جدید عراق در نظر دارد در کوتاه ترین زمان، اختلافات دولت مرکزی این کشور با منطقه اقلیم کردستان را حل کند.
به گزارش کردپرس، اختلافات نفتی همواره یکی از مناقشات اصلی میان اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق بوده است اما این اختلافات در پی حکم دادگاه فدرال عراق در ماه فوریه، مبنی بر غیرقانونی بودن فعالیت نفتی اقلیم کردستان به اوج رسید.
با این حال، مجله نیوز 360 به نقل از یک مقام عراقی گفته است دولت محمد شیاع السودانی قصد دارد در کوتاه ترین زمان ممکن این اختلافات را حل کند.
این مقام عراقی با ادعای این که مذاکرات میان اربیل و بغداد پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته، گفت حل مناقشات نفتی میان کردها و دولت مرکزی عراق ظرف شش ماه ممکن است.
او از آمادگی دولت جدید عراق برای  ازسرگیری مذاکرات، رد وبدل کردن هیئت های گفت‌وگو کننده و تلاش برای تدوین قانون نفت و گاز در مدت شش ماه خبر داد. به گفته او قانون نفت و گاز می تواند به این مناقشات پایان دهد.

پیش از این مدیرکل اداره حقوقی وزارت نفت عراق گفته بود که مشکلات مرتبط با پرونده نفت و گاز با اقلیم کردستان طی شش ماه آتی براساس برنامه دولت حل می شود.

جوتیار عادل، سخنگوی دولت اقلیم کردستان نیز گفته بود که بنابر توافق صورت گرفته بین فراکسیون های سیاسی برای تشکیل دولت جدید عراق، سه قانون مهم از جمله قانون نفت و گاز باید طی 6 ماه تصویب شود.

صفحه ویژه جام جهانی قطر جام جهانی
منبع
کردپرس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا