تماس تلفنی امیرعبداللهیان با فؤاد حسین پس از حمله به اقلیم کردستان

وزیر خارجه ایران در تماسی تلفنی با همتای عراقی خود پس از حمله امروز سپاه به اقلیم کردستان گفت وگو کرد.

میدل ایست نیوز: حسین امیر عبداللهیان، وزیر خارجه ایران در تماسی تلفنی با فؤاد حسین، وزیر خارجه عراق گفت وگو کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی عراق، این تماس پس از آن انجام شده است که سپاه پاسداران ایران صبح امروز مناطقی در اقلیم کردستان را بمباران کرد.

وزیر خارجه عراق در این مکالمه موضع عراق نسبت به حملات به مناطق متعددی از اقلیم کردستان را بیان کرد.

وی بر اهمیت گفت وگو به عنوان راهی برای توقف این تشدید تنش خصمانه غیرقابل توجیه تاکید کرد.

وزیر خارجه عراق ضمن توصیف تداوم این اقدامات یکجانبه به عنوان اقدامات خطرناک، هدف قراردادن مواضعی در اقلیم کردستان را تعرض آشکار به حاکمیت و امنیت شهروندان عراق دانست.

همچنین براساس بیانیه وزارت خارجه ایران، امیرعبداللهیان در گفتگوی تلفنی با فواد حسین وزیر خارجه عراق، انتصاب مجدد وی را به عنوان وزیر خارجه تبریک گفت.

امیرعبداللهیان با ابراز خرسندی از تشکیل هیات دولت عراق به ریاست محمد السودانی، بر عزم جمهوری اسلامی ایران بر توسعه روابط با عراق تاکید کرد.

وزیر خارجه ایران در این گفتگو امنیت را عنصر کلیدی در منطقه و در روابط دوجانبه تلقی کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران با وجود روابط ممتاز دو كشور انتظار ندارد که از اقلیم کردستان مورد تهدید قرار گیرد و دولت مرکزی در برابر این اقدامات مسئولیت دارد.

امیرعبداللهیان بر ضرورت پایبندی به نتایج گفتگوهای امنیتی برای تضمین امنیت مشترک تاکید کرد.

وزیر خارجه عراق نیز با خرسندی از سطح روابط دو کشور، همکاری بغداد – تهران را ضامن امنیت مشترك برشمرد و گفت بغداد اجازه نمی دهد همسایگانش از منشاء خاک عراق تهدید شوند.

وزرای خارجه دو کشور روند و نتایج حاصله از گفتگوهای ایران و عربستان را مرور کرده و بر همکاری های منطقه ای چند جانبه تاکید کردند.

پیش از این وزارت خارجه عراق ضمن محکوم کردن حمله امروز سپاه ایران به اقلیم کردستان، اعلام کرد که این روش خصمانه عامل ثبات نخواهد بود.

صفحه ویژه جام جهانی قطر جام جهانی
منبع
خبرگزاری رسمی عراق

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا