ماجرای عضو سابق حزب‌الله لبنان که جاسوس موساد شد

روزنامه لبنانی الاخبار، نزدیک به حزب‌الله لبنان، خبر داد که یک نیروی حزب‌الله با سابقه 10 سال فعالیت در حزب، اخیرا به اتهام جاسوسی برای اسرائیل بازداشت شده است.

میدل ایست نیوز: روزنامه لبنانی الاخبار، نزدیک به حزب‌الله لبنان، خبر داد که یک نیروی حزب‌الله با سابقه 10 سال فعالیت در حزب، اخیرا به اتهام جاسوسی برای اسرائیل بازداشت شده است.

بر اساس این گزارش، «حسین ح.» که از رزمندگان سابق حزب الله و فرزند یکی از سران شهید این گروه بوده، در تانزانیا با فردی به نام «حاج سلیم» آشنا شده که خود را یک رزمنده قدیمی حزب الله و هم‌رزم پدر شهید «حسین ح.» معرفی کرده که با ظاهری کاملا مذهبی مدعی شده که پس از سال‌ها فعالیت مسلحانه به فرانسه رفته و وارد فعالیت مالی شده است.

«حسین ح.» در فاصله سال‌های 2011-2020 از رزمندگان حزب الله بوده و پدرش در سوریه و نیز دو دایی او در فعالیت‌های حزب‌الله به شهادت رسیده‌اند ضمن اینکه شوهر خواهر و عموها و اکثر بستگانش نیز وابسته به حزب‌الله هستند.

حاج سلیم که افسر موساد اسرائیل بوده در نهایت توانست «حسین ح.» را در دام خود بیندازد تا اینکه حسین در روستای غسانیه لبنان بازداشت شد.

آنچه تردیدها را درباره «حسین ح.» برانگیخت بهبود ناگهانی وضعیت مالی او پس از سفرهای مکرر خارجی در سال‌های 2020-2022 بود.

او پس از استعفا از حزب الله، در سال 2020 به ابیدجان رفت تا در یک کارخانه پلاستیک کار کند. چند ماه بعد برای تفریح به استانبول رفت. در استانبول یک دختر زیبارو در کافه کنار او نشست و با هم آشنا شدند و شماره رد و بدل کردند و در نهایت بین آنها رابطه شکل گرفت و آن دختر به او کمک کرد که یک شغل تازه پیدا کند و به کارگاه شیرینی‌پزی او در مقدونیه برود. بعد از آن سفرهایی به بلژیک و ترکیه و تانزانیا انجام داد.

«حسین ح.» در اعترافات خود گفت که پس از انتقال به مقدونیه، دو بار به لبنان رفته که بار اول با خود 5 هزار دلار و بار دوم 12 هزار دلار برده است. او افزوده که چندان کاری نمی‌کرده و در 60 روز به 5 کشور جهان سفر تفریحی داشته است.

وی در نهایت اعتراف کرده که در ابیدجان تقاضای کار داده بود و از طریق فیسبوک با «حاج سلیم» آشنا شده که به وی پیشنهاد سفر به تانزانیا را داده و پس از آن او را با دختری اهل مقدونیه آشنا کرده که کارگاه شیرینی‌پزی داشته است.

او در اعترافات خود گفته که «حاج سلیم» مدت به مدت با او ملاقات می‌کرده و در قالب کمک به پسر دوست سابقش به او کمک مالی می‌کرده است. در نهایت حاج سلیم از او می‌خواهد که به بلژیک برود و آنجا به او می‌گوید که در اختیار موساد اسرائیل است و فیلم‌های روابط شخصی او با نامزدش را به وی نشان داده و تهدید کرده که در صورت عدم همکاری، آبرویش را خواهد برد.

در پی آن از او درباره سابقه فعالیتش در حزب الله و دوره‌هایی که گذرانده و مأموریت‌هایی که در سوریه انجام داده و فرماندهانی که می‌شناسد با جزئیات بسیار بازپرسی کرده است.

او در این بازپرسی به مزدور موساد گفته که دو دایی‌اش رزمنده حزب الله بوده‌اند که به شهادت رسیده‌اند و عمویش از نزدیکان و همراهان شیخ محمد کوثرانی، مسئول پرونده عراق در حزب الله، بوده است.

پس از آن او 4 بار و هر بار به مدت 3 ساعت به دستگاه دروغ‌سنج وصل شده و از او سؤالاتی درباره سوابق خود و خانواده‌اش پرسیده‌اند و پس از آن شخصی به نام «امیر» به وی معرفی شده که مسئول ارتباط با او بوده است.

او در آوریل 2022 بلژیک را به مقصد ترکیه ترک کرده و سپس به مقدونیه رفته و بعد از آن به لبنان بازگشته و بازداشت شده است.

صفحه ویژه جام جهانی قطر جام جهانی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا