وزیر امور خارجه انگلستان: ایران به «پیشنهاد جدی و عادلانه» ما درباره توافق هسته‌ای پاسخ نداده است

وزیر امور خارجه انگلستان تأکید کرد که در مورد مذاکرات هسته‌ای توپ در زمین ایران است و تهران به «پیشنهاد جدی و عادلانه» اروپا برای بازگشت به توافق هسته‌ای پاسخ نداده است.

میدل ایست نیوز: وزیر امور خارجه انگلستان تأکید کرد که در مورد مذاکرات هسته‌ای توپ در زمین ایران است و تهران به «پیشنهاد جدی و عادلانه» اروپا برای بازگشت به توافق هسته‌ای پاسخ نداده است.

«جیمز کلورلی»، وزیر امور خارجه انگلستان، در مصاحبه با روزنامه «الشرق الاوسط» در پاسخ به این سؤال که تحریم و احضار کاردار ایران در لندن را تا چه حد برای مبارزه با آنچه خود «تهدید امنیت منطقه عربی از جانب ایران و روسیه» خوانده کافی می‌داند گفت که انگلستان تحریم‌های مشخصی را علیه ایران در موضوع پهپادها و برخورد با معترضان وضع کرده است و از سران ایران می‌خواهد که به صدای مردم گوش دهند و هر بار که اقدامات غیر قابل قبول از جانب سران ایران رخ دهد به صراحت آنها را تحریم می‌کنیم.

وی گفت که انگلستان دربرابر «اقدامات برهم‌زننده ثبات از جانب ایران» نیز گفت که برای اقدامات برای جلوگیری از این اقدامات هم ادامه خواهد داشت.

او درباره مذاکرات در پرونده هسته‌ای ایران نیز گفت که در ماه مارس گذشته پیشنهاد معقولی به ایران داده شد اما تهران به آن پاسخ نداد و دیدیم که در این فاصله «ایران با زنان برخورد کرد و به روسیه پهپاد صادر کرد تا در جنگ با اوکراین به کار گرفته شود» و افزود که انگلستان متعهد به جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای است.

کلورلی تأکید کرد که همچنان موضوع هسته‌ای منوط به پاسخ ایران به طرح پیشنهادی ماست و توپ در زمین ایران است و ایران باید نظرش را درباره آن پیشنهاد که از نظر ما «جدی و عادلانه» است بگوید، و افزود که تا اینجای کار ایران برخورد مناسبی با آن پیشنهاد نداشته است.

وزیر امور خارجه انگلستان درباره پرونده سوریه نیز گفت که کشورش به تلاش برای حل نزاع در سوریه به نحوی که آوارگان سوریه ای به کشورشان بازگردند و سوریه یک کشور سرزنده و شکوفا شود ادامه می‌دهد و «هرچند جهان اکنون فقط از روسیه و اوکراین صحبت می‌کند، اطمینان می‌دهیم که همچنان بسیار به سوریه فکر می‌کنیم و با همسایگانش درباره نحوه رسیدگی به آوارگان سوریه‌ای و راه‌های تحقق صلح در این کشور گفت وگو می‌کنیم».

صفحه ویژه جام جهانی قطر جام جهانی
منبع
الشرق الاوسط

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا