استقبال ایران از استقرار نیروهای دولت فدرال عراق در مرزهای اقلیم کردستان

سخنگوی وزارت خارجه ایران آمادگی ایران برای کمک به دولت عراق در استقرار نیروهای خود در مرزهای اقلیم کردستان را اعلام کرد.

میدل ایست نیوز: ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه ایران آمادگی ایران برای کمک به دولت عراق در استقرار نیروهای خود در اقلیم کردستان را اعلام کرد.

کنعانی در کنفرانس مطبوعاتی این هفته درباره مساله استقرار نیروهای دولت فدرال عراق در مرزهای اقلیم کردستان گفت: قبلا نشست های امنیتی تهران و بغداد برگزار شد، اقلیم کردستان بخشی از خاک عراق است و دولت عراق مسئول تامین امنیت خطوط مرزی مشترک دو کشور است و این خبر را شنیدیم که دولت عراق تصمیم گرفته نیروهای رسمی خود را در مرزهای کردستان عراق مستقر کند امیدواریم این استقرار صورت بگیرد و از آن استقبال می کنیم.

وی افزود: اگر دولت عراق نیاز به کمک فنی در این خصوص داشته باشد آمادگی داریم به دولت عراق کمک کنیم.

پیش از این شورای وزارتی امنیت ملی عراق به ریاست محمد شیاع السودانی، نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح عراق طرحی برای بازاستقرار نیروهای مرزبانی عراق برای کنترل نقطه صفر مرزی در طول مرز با ایران و ترکیه وضع کرد.

براساس تصمیم حاضران در این نشست همه نیازهای لجستیکی فرماندهی نیروهای مرزبانی تامین و توانایی های انسانی و اموال لازم و پشتیبانی و تامین تجهیزات انجام خواهد شد.

مانور با منابع انسانی در وزارت کشور برای تقویت ایست بازرسی های مرزی از دیگر تصمیمات این شورا بود.

همچنین قرار شد هماهنگی بین دولت اقلیم کردستان و وزارت پیشمرگه برای انجام این تصمیمات با هدف یکپارچه سازی تلاش ها برای حفظ مرزهای عراق صورت گیرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در ادامه اشاره کرد: سفر فردای نخست وزیر عراق به تهران به دعوت رسمی آیت الله رییسی است.

وی در خصوص دلیل همراه داشتن ماسک ضد شیمیایی در نشست خبری توضیح داد: گزارش‌ها نشان می دهد آلمان نقش مهمی در تسلیح عراق به سلاح‌های شیمیایی داشته است.

کنعانی تصریح کرد: متاسفانه در ورزش هم شاهد اقدامات غیر اخلاقی از سوی کشورهایی هستیم که ادعای اخلاق مداری دارند.

وی افزود: پس از اقدام آمریکا در تغییر ماهیت پرچم ایران، بلافاصله شخص وزیر خارجه فعال شد و تماس برقرار کرد. وزارت ورزش، فدراسیون فوتبال و شخص سفیر هم فعال شدند. طرف آمریکایی به اشتباه خود پی برد و اقدام خود را اصلاح کرد.

سخنگوی وزارت خارجه ایران اظهار داشت: این اقدام از نظر فیفا هم، غیرقانونی و قابل پیگیری است. طرف آمریکایی مرتکب جرم شده و باید جوابگو باشد. امیدواریم که فیفا هم در این زمینه مقررات خود را اعمال کند.

وی گفت: به همسایگان توصیه می‌کنیم که در توسعه مناسبات خود با رژیم صهیونیستی دقت کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران: آنچه که درباره جمهوری آذربایجان به طور عام مورد نظر ماست، احترام به چارچوب‌های دوستانه مناسبات دو کشور و ارتقای مناسبات در چهارچوب منافع مشترک است.

کنعانی بیان کرد: رژیم صهیونیستی را نامشروع و غیرقانونی می‌دانیم که نقشی ضدثبات در منطقه ایفا کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت: در موضوعات ملی و تصمیمات ملی کشورها ورود نمی‌کنیم اما توصیه ما به همسایگان این است که در مناسبات با رژیم صهیونیستی دقت لازم را داشته باشند.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا