السودانی با اشاره به نشست کشورهای عربی با چین: می‌خواهیم نقطه تلاقی شرق و غرب باشیم

نخست وزیر عراق در مقاله ای پیش از رفتن به ریاض برای شرکت در نشست کشورهای عربی با چین، گفت که این نشست برای به اشتراک گذاشتن رویکرد اقتصادی جدید دولت ما با برادران عرب و همسایگان خلیجی و دوستان چینی مان مناسب است.

میدل ایست نیوز: محمد شیاع السودانی، نخست وزیر عراق تاکید کرد که مدیریت نوین اقتصاد، محور فعالیت دولت عراق است.

به گزارش خبرگزاری رسمی عراق (واع)، وی بیان کرد که نشست سران کشورهای عربی با چین در زمانی برگزار می شود که جهان شاهد تحولات و منازعات سیاسی و اقتصادی بسیاری است و این نشست با عبور عراق از مرحله سیاسی سختی همراه شده است.

وی در مقاله ای که در روزنامه الشرق الاوسط عربستان منتشر شد، گفت که مشارکت عراق در این نشست اهمیت ویژه ای دارد به این عنوان که برای به اشتراک گذاشتن رویکرد اقتصادی جدید دولت ما با برادران عرب و همسایگان خلیجی و دوستان چینی مان مناسب است و فرصت بسیار قابل توجهی را برای همکاری و سرمایه گذاری مشترک برای همه کشورهای حاضر در این نشست فراهم می کند.

السودانی افزود که مدیریت نوین اقتصاد محور فعالیت دولت ماست و اطمینان داریم که ساخت اقتصادی قوی و توانا در ایجاد تغییر مبتنی بر بهره‌برداری از توانایی های جوانان کشور و ایجاد فرصت های سرمایه گذاری بزرگ در کشوری است که اکثریت جمعیت آن را جوانان تشکیل می دهند.

نخست وزیر عراق تصریح کرد که این مساله به تقویت و بهبود پایه های همکاری با کشورهای جهان مبتنی بر اصل حفظ منافع سرمایه گذاری مشترک نیز می انجامد و این مساله تنها از طریق بهره برداری ایده آل از موقعیت جغرافیایی کشور ما امکان پذیر است و اینکه دست خود را برای شراکت حقیقی و مستحکم به سوی طرف های مختلف در جهان دراز کنیم.

السودانی اظهار داشت می خواهیم عراق نقطه تلاقی و تکامل میان شرق و غرب باشد و ملت های زنده و امت های بیدار می توانند این کار را انجام دهند.

وی در ادامه بیان کرد که همکاری تجاری با چین از امور مسلم است اما عراق امیدوار است که از تجارب موفق چین در زمینه هایی همانند مبارزه با فقر و مبارزه با بیابان زایی وتغییرات اقلیمی و انتقال از اقتصاد حکومتی به اقتصاد بازاری استفاده کند.

السودانی اشاره کرد که من ایمان دارم که این نشست به روشنی دعوت به انسجام اقتصادی و در حوزه سرمایه گذاری میان عراق با کشورهای همجوار با استفاده از تجربه چین در هم افزایی اقتصادی با کشورهای جهان است.

وی بیان کرد که از طریق این تجربه اقتصادی می توان وضعیتی از انسجام اقتصادی در میان کشورهای عربی با استفاده از شراکت تجاری چین برای ایجاد اقتصاد عربی پایدار و منسجم از طریق تبادل فرصت های تجاری، سرمایه گذاری و اطلاعات تکنولوژی ایجاد کرد.

نخست وزیر عراق در پایان تاکید کرد که دولت عراق ایمان دارد که موقعیت استراتژیک عراق و عمق و میراث تاریخی آن و ثقل منطقه ای و منابع فراوان و تاثیری که در اقتصاد جهان دارد، این حق را به آن می دهد تا نقش بسزایی به حجم حقیقی خود برای برقراری بهترین روابط با کشورها براساس منافع متقابل و تکاملی با کشورهای همجوار و کشورهای عربی و دوست ایفا کند.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
خبرگزاری رسمی عراق

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا