عبدالمهدی در تهران: قرن ۲۱ طلوع قدرتهای آسیایی، آفریقایی و آمریکای لاتین است

نخست وزیر اسبق عراق با بیان اینکه منطقه، دریای عرب، دریای سرخ و اقیانوس هند از مسیرهای اصلی در تجارت بین الملل است، گفت که اشغالگری رژیم صهیونیستی همچنان یکی از عوامل مهم بحران زا در منطقه است.

میدل ایست نیوز: عادل عبدالمهدی، نخست وزیر اسبق عراق با بیان اینکه جهان در حال در تغییر است، اظهار داشت: دوقطبی آمریکا و شوروی از بین رفته است و قدرت‌های جدیدی در حوزه موشکی، هسته‌ای و پهپادی ظهور کرده‌اند.

به گزارش ایرنا، عادل عبدالمهدی روز دوشنبه در سومین مجمع گفت‌وگوی تهران (TDF ۲۰۲۲) گفت: باعث افتخار است که در این نشست شرکت کنم.

نخست وزیر اسبق عراق افزود: درگیرهایی امروز بین کشورهای سلطه گر و کشورهای مظلوم وجود دارد و تا وقتی این موضوعات را متوجه نشویم نمی‌توانیم درک درستی از وضعیت کشور داشته باشیم.

وی ادامه داد: قدرت‌های غربی بسیاری از توانمندی‌های نظامی خود از جمله قدرت هسته‌ای، موشکی و پهپادی خود را از دست داده‌اند.

نخست وزیر اسبق عراق بیان کرد: در زمینه اقتصادی سرانه تولید ملی کشور چین به سی تریلیون دلار رسیده است،چین دومین کشور دارنده اوراق مالی خزانه‌داری آمریکا شده است.

عبدالمهدی افزود: در مقابل بدهی‌های آمریکا بیشتر از تولید ناخالص ملی است و کشورهای سرمایه‌داری جایگزین هم شدند که عامل ناتوانی آنها شده است.

نخست وزیر اسبق عراق ادامه داد: در سال ۲۰۲۱ در آمریکا بیش از دو میلیون زندانی وجود دارد که بیشترین تعداد در جهان است.

عبدالمهدی اضافه کرد: ۲۰ درصد زندانیان دنیا حدود دو میلیون نفر در آمریکا هستند. در چین با وجود اینکه جمعیت آن چند برابر جمعیت آمریکاست حدود یک میلیون و ۶۰۰ هزار زندانی وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: جهان در حال در تغییر است و دوقطبی آمریکا و شوروی از بین رفته است. قدرت‌های جدیدی در حوزه موشکی، هسته‌ای و پهپادی ظهور کرده‌اند.

نخست وزیر اسبق عراق یادآور شد: در زمینه اقتصادی، سرانه خرید چین در سال ۲۰۲۲ به ۳۰ تریلیون دلار رسیده است. سهم چین در سال ۲۰۲۰ در حوزه تجارت بین‌المللی به ۱۴ درصد رسید.

عبدالمهدی بیان کرد: ما شاهد پدیده‌ای تاریخی هستیم و مرکز ثقل به کشورهای مستعمره سابق نظیر هند منتقل شده است.

وی گفت: منطقه خلیج فارس، دریای عرب، دریای سرخ و اقیانوس هند از مسیرهای اصلی در تجارت بین الملل است اشغالگری رژیم صهیونیستی همچنان یکی از عوامل مهم بحران زا در منطقه است.

نخست وزیر اسبق عراق تاکید کرد: اهتمام ما تمرکز بر کاهش قدرت نظام سلطه و ایجاد جایگزین هایی برای آن است زیرا به نظر می رسد قرن ۲۱ طلوع قدرت های آسیایی، آفریقایی و آمریکای لاتین است.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا