عراق دومین شریک تجاری ایران

در سال‌های اخیر مسائل و مشکلات باعث شده که حجم صادرات ایران کاهش پیدا کند؛ به شکلی که اکنون عراق بعد از چین دومین شریک تجاری ایران است.

میدل ایست نیوز: در سال‌های اخیر مسائل و مشکلات باعث شده که حجم صادرات ایران کاهش پیدا کند؛ به شکلی که اکنون عراق بعد از چین دومین شریک تجاری ایران است.

به گزارش «ایسنا» «حسین سلاحورزی» نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران امروز در همایش تجاری استان لرستان ایران و عراق و افتتاحیه نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی این استان که در سالن اجتماعات اتاق بازرگانی استان لرستان برگزار شد، اظهار کرد: در طول سال‌های گذشته با مجموع فعالیت‌هایی که هم از سمت دولت و بخش خصوصی در اتاق بازرگانی به ویژه اتاق مشترک ایران و عراق انجام دادیم سعی شده مشکلاتی که بین تجارت ایران و عراق و ایران و اربیل وجود دارد شناسایی و برطرف شود.

وی ادامه داد: باوجود اینکه سال‌های گذشته بزرگ‌ترین یا اولین شریک تجاری ایران، عراق و اربیل بودند در سال‌های اخیر مسائل و مشکلات باعث شده که این حجم کاهش پیدا کند به شکلی که الآن عراق بعد از چین دومین شریک تجاری ایران است.

سلاحورزی افزود: به همین دلیل موضوع شناسایی مسائل و مشکلات و  شناخت راه‌حل‌هایی که باعث شود سطح روابط تجاری کشور را مانند روابط سیاسی، قومی و دینی و مذهبی و فرهنگی ریشه دار و قوی که با عراق و اربیل داریم، توسعه دهیم.

نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران عنوان کرد: در رابطه با موضوعاتی که مربوط به مبادلات بانکی و اختلافاتی که بین تجار به خاطر فقدان اعتبارات اسنادی و اسمی ممکن است به وجود آید بحث شده که امیدواریم با کمک اقدامات مشترک در اربیل و عراق بتوانیم راه‌حل‌های تسریع کننده‌ای برای آن فراهم کنیم.

وی تصریح کرد: حضور استانی تجار دو کشور یک اقدام مؤثر است که می‌تواند به شناسایی دقیق‌تر و نزدیک‌تر ظرفیت‌هایی که در استان ما وجود دارد کمک کند.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا