تاکید عباس بر توقف کامل تعرضات اسرائیل/ بلینکن: دو طرف گام‌های یکجانبه اتخاذ نکنند

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در دیدار با وزیر خارجه امریکا، دولت اسرائیل را مسئول حوادثی که امروز رخ می دهد دانست و خواستار توقف کامل اقدامات اسرائیل شد.

میدل ایست نیوز: محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در دیدار با آنتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا، دولت اسرائیل را مسئول حوادثی که امروز رخ می دهد دانست و خواستار توقف کامل اقدامات اسرائیل شد.

به گزارش روسیا الیوم، عباس که میزبان بلینکن در مقر ریاست تشکیلات خودگردان فلسطین در رام الله بود، گفت که توقف کامل اقدامات یکجانبه اسرائیل که توافقنامه های امضا شده و قانون بین المللی را نقض می کند، راه اصلی بازگشت افق سیاسی و پایان اشغالگری براساس مراجع بین المللی و طرح صلح عربی است.

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین آمادگی برای همکاری با دولت امریکا و جامعه بین المللی برای بازگشت گفت وگوی سیاسی به منظور پایان اشغالگری سرزمین فلسطین در مرزهای 1967 به پایتختی قدس شرقی توسط اسرائیل را ابراز داشت.

وی گفت آنچه امروز رخ می دهد، مسئولیت آن برعهده دولت اسرائیل به دلیل اقداماتی است که راه حل برپایی دو کشور را تضعیف و توافقنامه های امضا شده را نقض می کند.

عباس حوادث رخ داده را به دلیل عدم تلاش های بین المللی برای از بین بردن اشغالگری، پایان شهرک سازی، عدم به رسمیت شناختن کشور فلسطین و دستیابی به عضویت کامل در سازمان ملل است.

وی افزود که تداوم مخالفت با تلاش های ملت فلسطین در دفاع از وجود و حقوق مشروعش در محافل و دادگاه های بین المللی و تامین حمایت بین المللی از ملت فلسطین، سیاستی است که اسرائیل اشغالگر را به ارتکاب جرائم بیشتر و نقض قانون بین المللی تشویق می کند.

عباس تصریح کرد که این در حالی است که بدون مانع یا محاکمه از اقدامات اسرائیل که به صورت یکطرفه صورت می گیرد از جمله شهرک سازی، الحاق اراضی، تروریسم شهرک نشینان، یورش به مناطق فلسطین، قتل، تخریب منازل، مهاجرت دادن فلسطینیان، تغییر هویت قدس، نقض وضعیت تاریخی و هتک حرمت مسجد الاقصی، مصادره اموال و پاکسازی قومی و آپارتاید چشم پوشی می شود.

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین گفت که تصمیماتی اتخاذ کردیم و اجرای آن را برای حفظ منافع ملت فلسطین آغاز کردیم، آن هم پس از آنکه از همه راه ها برای توقف تعرضات اسرائیل و پایبندی به توافقات امضا شده و عدم پایبندی به توقف اقدامات یکجانبه آن استفاده کردیم.

از طرفی دیگر بلینکن با اشاره به اینکه به اسرائیلی ها نسبت به پایبندی ثابت امریکا به امنیت اسرائیل تاکید کردیم، بیان کرد که طی سفرش به اسرائیل و اراضی فلسطین، راه های کاهش خشونت را بررسی کرده است.

وی گفت که بازگرداندن آرامش اکنون مهم ترین مساله است و حفظ راه حل برپایی دو کشور، اولویتی برای دولت امریکا است.

وزیر خارجه امریکا با بیان اینکه از همه تلاش ها برای نزدیک شدن به صلح حمایت می کنیم و کمک های اضافی به ارزش 50 میلیون دلار به آژانس امدادرسانی و کاریابی برای آوارگان فلسطینی (اونرا) ارائه داده ایم، گفت که چالش پیش روی ما، از میان برداشتن خشونت است و فلسطینی ها و اسرائیلی ها باید امور را آرام کنند.

وی گفت که از فلسطینی ها و اسرائیلی ها انتظار داریم، گام هایی برای اعتمادسازی و از میان برداشتن تنش اتخاذ کنند.

بلینکن گفت که هر دو طرف نباید گام های یکجانبه ای اتخاذ کنند که ممکن است راه حل برپایی دو کشور را تضعیف کند.

وی اشاره کرد که فلسطینی ها و اسرائیلی افکاری را مطرح کردند که شدت تنش کنونی را کاهش خواهد داد.

بلینکن در بخش دیگری از سخنانش گفت که ایران نباید به سلاح هسته ای دست یابد و اشاره کرد که در کنار سایر کشورها علیه اقدامات بی ثبات کننده تهران می ایستیم.

وی با بیان اینکه امریکا و اسرائیل پایبندی مشترکی برای تضمین عدم دستیابی ایران به سلاح هسته ای دارند، گفت که حمایت نظامی ایران از روسیه نگران کننده است.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
روسیا الیوم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا