افتتاح نیروگاه خورشیدی 10 مگاواتی در ایران

در مراسمی با حضور وزیر نیروی ایران نیروگاه خورشیدی پاسارگاد دامغان با ظرفیت ۱۰ مگاوات به بهره‌برداری رسید.

میدل ایست نیوز: در مراسمی با حضور وزیر نیروی ایران نیروگاه خورشیدی پاسارگاد دامغان (مرکز ایران) با ظرفیت ۱۰ مگاوات به بهره‌برداری رسید.

به گزارش خبرگزاری ایرانی «ایلنا»، نیروگاه خورشیدی دامغان در دو فاز 2 و 8 مگاواتی در یک زمین به مساحت 20 هکتار احداث شده که سالانه 18 میلیون کیلووات ساعت به برق کشور اضافه می کند.

بر اساس این گزارش، با افتتاح این نیروگاه، نسبت به تولید برق معادل حرارتی، سالانه به میزان پنج میلیون لیتر مصرف آب صرفه جویی می شود و همچنین 6 میلیون مترمکعب در مصرف سوخت های فسیلی صرفه جویی خواهد شد.

همچنین از ورود سالانه 14 هزار تن گاز گلخانه‌‌ای جلوگیری می‌کند و نقش ویژه‌ای در حفظ محیط زیست خواهد داشت.

برای احداث این نیروگاه خورشیدی پنج میلیون و هشتصد هزار یورو سرمایه گذاری شده است.

نیروگاه خورشیدی پاسارگاد دامغان، با استفاده همزمان از پنل های بایفیشیال و سامانه ردیاب خورشیدی در ماه های گرم سال، نسبت به نیروگاه های مشابه 40 درصد بیشتر انرژی تولید می کند.

گفتنی است یکی از ویژگی‌های انحصاری این نیروگاه استفاده از سیستم ربات اتوماتیک شستشوی پنل ها با طراحی صد درصد داخلی که باعث صرفه جویی بیش از 40 متر مکعب آب مورد نیاز جهت شستشو آنها می شود که برای اولین بار در ایران توسط شرکت های دانش بنیان اجرا شده است.

شرکت گسترش انرژی پاسارگارد عملیات اجرایی فاز نخست (2مگاوات) این پروژه را در مردادماه 1400 و فاز دوم (8 مگاوات) را در اردیبهشت ماه 1401 آغاز کرد و در آذرماه 1401 این پروژه به اتمام رسید.

طبق اعلام سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق، تاکنون فرآیند اجرای 5 نیروگاه به ظرفیت 26 مگاوات در استان سمنان به انتها رسیده است و مابقی پروژه‌ها نیز با سرعت پیش می‌رود.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا