نخست وزیر عراق از «تصمیمات مهم» دولتش درباره تولید گاز خبر داد

نخست‌وزیر عراق ضمن اعلام تصمیمات مهم دولتش در افزایش تولید گاز گفت که عراق بی‌نیازی از واردات گاز تا 3 سال آینده را هدف‌گذاری کرده است.

میدل ایست نیوز: نخست‌وزیر عراق ضمن اعلام تصمیمات مهم دولتش در افزایش تولید گاز گفت که عراق بی‌نیازی از واردات گاز تا 3 سال آینده را هدف‌گذاری کرده است.

بر اساس بیانیه رسمی دفتر نخست‌وزیر عراق، «محمد شیاع السودانی» در کنفرانسی مطبوعاتی به مناسبت گذشت صدمین روز از فعالیت‌های کابینه‌اش تأکید کرد که رسیدگی به وضعیت معیشت مردم از اولویت‌های مهم او بوده و افزود که 500 میلیارد دینار برای صندوق وام پروژه‌های کوچک اقتصادی اختصاص داده است.

نخست وزیر عراق مساهمت دولتش در اجرای موفق جام ملت‌های خلیج در بصره را مایه افتخار دانست و تأکید کرد که در روند بین‌المللی در این صد روز از دیپلماسی مولد استفاده شده و همه سفرهای خارجی‌اش حساب‌شده و با اهداف مشخص بوده است.

وی افزود که دولت از اکنون خود را برای تابستان 2023 آماده می‌کند و همه آنچه وزارت برق لازم داشته تأمین کرده است.

السودانی تأکید کرد که علت تأخیر در ارائه بودجه 2023 بحران قیمت ارز است و افزود که باتوجه به تقویت دینار و کاهش قیمت دلار باید در برخی ارقام بودجه تجدید نظر کرد و این موضوع بر کسری بودجه تأثیر خواهد گذاشت.

نخست وزیر عراق همچنین از تصمیم مهم دولت در عرصه سرمایه‌گذاری بر استخراج گاز طبیعی و گاز مشعل خبر داد و گفت که هیئت دولت با توصیه شورای اقتصادی انرژی برای امضای قراردادهای جدید که به میدان‌های گازی مرزی مربوط می‌شود موافقت کرده است و این قراردادها به زودی وارد فاز اجرا خواهند شد.

وی افزود که یکی از شرکت‌های سرمایه‌گذار در بخش گاز می‌تواند ظرف 15 ماه عراق را از یک‌چهارم گاز وارداتی بی نیاز کند و تأکید کرد که هدف بی نیازی از واردات گاز ظرف 3 سال آینده و صرفه‌جویی 10 هزار میلیارد دیناری در هزینه صادرات است.

السودانی افزود که مرحله ششم مجوزهای گازی نیز به زودی اعلام خواهد شد که شامل میدان‌های گازی‌ای می‌شود که تاکنون هیچ بهره‌برداری از آنها نشده است.

وی تأکید کرد که عراق باید وارد میدان گاز شود و تأمین‌کننده نیازهای داخلی و صادرکننده گاز باشد و این یک دستاورد مهم سیاسی و اقتصادی و امنیتی خواهد بود.

نخست وزیر عراق همچنین از رویکرد دولت برای احیای پروژه پتروشیمی نبراس که از سال 2015 متوقف شده خبر داد و گفت که این پروژه راهبردی سومین پروژه بزرگ پتروشیمی در خاورمیانه است و در این سه ماه قراردادهای تازه‌ای درباره آن بسته شده و با راه‌اندازی این پروژه عراق صادرکننده محصولات پتروشیمی خواهد بود.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
دفتر نخست وزیر عراق

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا