تشکیل کمیته جدید در مجلس عراق برای تعدیل قانون اساسی

نمایندگان مجلس عراق از تشکیل کمیته پارلمانی جدید برای بررسی و اجرای تعدیل قانون اساسی این کشور خبر دادند.

میدل ایست نیوز: نمایندگان مجلس عراق از تشکیل کمیته پارلمانی جدید برای بررسی و اجرای تعدیل قانون اساسی این کشور خبر دادند.

به گزارش نشریه رسمی «الصباح»، با وجود اینکه در قانون اساسی عراق روند تعدیل قانون پیچیده و دشوار است، نمایندگان و نیروهای سیاسی و دولت عراق عزم خود را برای انجام این تعدیل جزم کرده‌اند.

«احمد الجبوری»، عضو ائتلاف السیاده، در این باره گفت که این ائتلاف از تعدیل قانون اساسی متناسب با مطالبات ملت عراق حمایت می‌کند و گفت که این ائتلاف هیچ مشکلی با تعدیل این قانون ندارد.

وی افزود که در دوره پارلمانی سابق کمیته‌ای به این منظور تشکیل شد اما نتوانست گزارش نهایی خود را به هیئت رئیسه مجلس بدهد.

هفته گذشته نیز مشاور نخست وزیر عراق در امور قانون اساسی در دیدار با رئیس جمهور عراق طرح پیشنهادی دبیرخانه هیئت دولت برای تعدیل قانون اساسی را به وی تقدیم کرد.

بحران سیاسی یک ساله پس از اجرای انتخابات پیش از موعد عراق (اکتبر 2021) باعث شد که بسیاری از نیروهای سیاسی عراق با جدیت بیشتر موضوع تعدیل قانون اساسی را پیگیری کنند.

پیش از آن، و پس از تظاهرات اکتبر 2019، نیز تلاش‌هایی از جمله در دفتر ریاست جمهوری سابق عراق برای تعدیل قانون اساسی آغاز شده بود.

 

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
الصباح

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا