تلاش اسرائیل برای برقراری روابط با 4 کشور عربی و اسلامی

اسرائیل مذاکراتی را با 4 کشور اسلامی و عربی برای پیوستن آن ها به توافقنامه های عادی سازی روابط موسوم به توافقنامه های ابراهیم آغاز کرده است.

میدل ایست نیوز: روزنامه عبری «یسرائیل هیوم» اعلام کرد که اسرائیل مذاکراتی را با 4 کشور اسلامی و عربی برای پیوستن آن ها به توافقنامه های عادی سازی روابط موسوم به توافقنامه های ابراهیم آغاز کرده است.

به گزارش «العربی الجدید»، این روزنامه در گزارش خود در روز سه شنبه اعلام کرد که مذاکرات عادی سازی با 4 کشور موریتانی، و سومالی، و اندونزی، و نیجر در حال انجام است.

بر اساس گفته این روزنامه، تحولات کنونی در حالی انجام می شود که تب و تاب برای پیوستن عربستان سعودی به این توافقنامه ها با ایجاد تنش در روابط عربستان و آمریکا کاهش یافته است.

همچنین «الی کوهن»، وزیر امور خارجه اسرائیل اخیرا این پرونده را بر عهده گرفته است و «بنیامین نتانیاهو»، نخست وزیر اسرائیل و دو مسئول بلندپایه آمریکایی از جمله «آنتونی بلینکن»، وزیر امور خارجه آمریکا و «جک سولیوان»، مشاور امنیت ملی و «آموس هوکشتاین»، مشاور کاخ سفید در امور انرژی، واسطه گفت و گوها با لبنان در پشت پرده این پرونده فعالیت می کنند.

به گفته این روزنامه، کوهن در سفر به آلمان و دیدار وی با «آنالنا بربوک»، وزیر امور خارجه این کشور، از وی خواسته بود تا برلین در پیشرفت روند مذاکرات با موریتانی و نیجر کمک کند. به ویژه اینکه از سال 1999 تا 2011 روابط اسرائیل با موریتانی پیشرفت بسیاری داشت.

سومالی نیز به دلیل رفتارهایی از سوی «حسن شیخ محمود» مورد توجه اسرائیل قرار گرفت و اسرائیل در رابطه با این کشور به لطف موقعیت جغرافیایی می تواند بهره های زیادی ببرد.

همچنین اسرائیل معتقد است که اگر بتواند با نیجر ارتباط برقرار کند، مانع صادرات اورانیوم این کشور به کشورهای مخالف اسرائیل خواهد شد و می تواند الگوی رای دهی نیجر در محافل بین المللی را تغییر دهد.

همچنین این روزنامه، پیش از این ها گزارش هایی مبنی بر احتمال برقراری روابط اقتصادی و تجاری و گردشگری غیرمستقیم با اندونزی به عنوان بزرگترین کشور اسلامی منتشر کرده بود.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا