گروندبرگ: توافق ایران و عربستان می‌تواند مسیر صلح یمن را هموار کند

نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن، در اظهاراتی گفت توافق ایران و عربستان می‌تواند مسیر صلح یمن را هموار کند.

میدل ایست نیوز: هانس گروندبرگ، نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن، در اظهاراتی گفت توافق ایران و عربستان می‌تواند مسیر صلح یمن را هموار کند، و از طرفین درگیر خواست تا از «فرصت به دست‌آمده» برای پیشبرد برنامه صلح استفاده کنند.

به گزارش العربية به نقل از رویترز، گروندبرگ، خطاب به شورای امنیت سازمان ملل گفت: «تلاش‌های دیپلماتیک مستمر در سطوح مختلف برای پایان دادن به درگیری در یمن ادامه دارد. ما در حال حاضر شاهد شتاب دیپلماتیک منطقه‌ای و همچنین تغییر در دامنه و عمق گفت‌وگو هستیم.»

گروندبرگ که اوایل این هفته از تهران بازدید کرد، در گزارش خود به شورای امنیت گفت: «طرفین باید از فرصتی که این شتاب منطقه‌ای و بین‌المللی برای برداشتن گام‌های قاطع به سوی آینده‌ای صلح‌آمیزتر ایجاد می‌کند، استفاده کنند».

آتش‌بسی که با میانجی‌گری سازمان ملل در آوریل سال گذشته در یمن برقرار شد، به‌رغم انقضای آن در اکتبر سال گذشته، بدون حصول توافقی جدید میان طرفین درگیری کماکان برقرار مانده است. با این حال، به گفته گروندبرگ، این وضعیت «شکننده» است.

گروندبرگ گفت: «آتش‌بس تنها می‌تواند گام اول باشد. ما باید فوراً بر اساس چارچوبی که از طریق آتش‌بس گذاشته شده فعالیت کنیم، و برای یک آتش‌بس سراسری و یک راه حل سیاسی فراگیر برای پایان دادن به درگیری در یمن تلاش کنیم.»

نماینده ویژه سازمان ملل متحد پیشتر ابراز امیدواری کرده بود که طرف‌های درگیر در یمن برای پیوستن به گفت‌وگوهای جدی به منظور توافق بر سر آزادی بیشترین شمار بازداشتی‌ها اعلام آمادگی کنند.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
العربية

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا