السودانی: فرصت برای آغاز کارزار ساخت عراق قدرتمند در چارچوب چشم‌انداز 2050 فراهم است

 نخست وزیر عراق از آغاز کارزار سازندگی در این کشور برای ساخت عراق قدرتمند در چارچوب چشم‌انداز 2050 خبر داد.

میدل ایست نیوز: نخست وزیر عراق از آغاز کارزار سازندگی در این کشور برای ساخت عراق قدرتمند در چارچوب چشم‌انداز 2050 خبر داد.

«محمد شیاع السودانی» نخست وزیر عراق در مقاله‌ای در نشریه «الشرق الاوسط» به مناسبت بیستمین سالروز سرنگونی رژیم دیکتاتوری در عراق، تأکید کرد که اکنون زمان آن رسیده که عراق به سمت رقم زدن آینده‌ای شکوفا برای ملتش گام بردارد.

وی گفت که ملت عراق در انتظار شکوفایی و توسعه‌ای است که همه امکانات انسانی و علمی و طبیعی و غیر طبیعی آن در کشور فراهم است و تنها چیزی که کم دارد برنامه‌ریزی علمی و عملی برای پیشرفت است.

السودانی تأکید کرد که برای اجرای برنامه‌ای متکامل جهت حل مشکلات کشور و مبارزه با فساد امیدوار به کمک همه نهادهای داخلی و خارجی است و افزود که نقشه راه بازسازی عراق در چند مرحله تنظیم شده که مرحله اول آن اصلاحات اقتصادی و مبارزه با فقر و مرحله دوم آن توسعه اقتصادی و انسانی و نظامی و امنیتی است.

نخست وزیر عراق افزود که مصیبت‌ها و مشکلات دهه‌های گذشته به ملت عراق ثابت کرد که هویت عراقی آن ریسمان مستحکمی است که آنان را به هم پیوند می‌زند و هویت‌های فرعی نمی‌تواند جانشین هویت ملی شود و امروز عراق از صلح داخلی و بین‌المللی برخوردار است که آزاری به دیگران نمی‌رساند و به دیگران هم اجازه تعرض به خود را نمی‌دهد.

وی خواستار همکاری جدی کشورهای دوست و نهادهای بین‌المللی برای مبارزه با تغییرات اقلیمی و کم‌ابی و برقراری شراکت‌های اقتصادی و امنیتی و زیست‌محیطی شد.

السودانی ضمن تأکید بر ضرورت پایان وابستگی مطلق به درآمدهای نفتی از برنامه‌ریزی برای تشویق سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی خبر داد و تأکید کرد که دولت برنامه‌ای حساب‌شده برای تشویق سرمایه‌گذاری دارد.

وی تأکید کرد که توسعه بدون ثبات به دست نمی‌آید و ثبات داخلی به معنای حاکمیت قانون و انحصار سلاح به دست دولت و برچیدن هرگونه سلاح خارج از نهادهای امنیتی و نظامی کشور است همان‌طور که ثبات خارجی به معنای شراکت منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای با توجه به موقعیت راهبردی عراق و ثروت‌های انبوه و تأثیر آن بر اقتصاد جهان است.

السودانی تأکید کرد که فرصت برای آغاز کارزار ملی سازندگی و تقویت خدمات در کشور فراهم است و عراق با کمک ملت و شرکا و دوستان خود می‌تواند طی دهه‌های آینده با برنامه چشم‌اندازی عراق 2050 به کشوری قدرتمند تبدیل شود.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
الشرق الاوسط

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا