گفت وگوی بایدن و نتانیاهو درباره نشست شرم الشیخ و تعدیل نظام قضایی اسرائیل

رئیس جمهور امریکا و نخست وزیر اسرائیل طی مکالمه ای تلفنی درباره نشست پنج جانبه در شرم الشیخ و طرح تعدیل نظام قضایی اسرائیل گفت وگو کردند.

میدل ایست نیوز: کاخ سفید با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که جو بایدن، رئیس جمهور امریکا طی تماس تلفنی با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل از نشست پنج‌جانبه با مشارکت مسئولان بلندپایه سیاسی و امنیتی مصر، فلسطین، اسرائیل، اردن و امریکا در شهر شرم الشیخ برای کاهش درگیری‌ها بین فلسطین و اسرائیل استقبال کرده است.

به گزارش آناتولی، بایدن در این تماس تلفنی تاکید کرد که طرفین باید فورا برای افزایش هماهنگی امنیتی، محکومیت تمامی اقدامات تروریستی و تضمین پایداری راه حل دو دولتی همکاری کنند.

وی در گفت‌وگو با نتانیاهو خاطرنشان کرد: ارزش‌های دموکراتیک عنصر مهمی در روابط واشنگتن و تل‌آویو است و جوامع دموکراتیک با تعادل و کنترل تقویت می‌شوند؛ تغییرات اساسی باید با حمایت گسترده مردمی ایجاد شود.

بایدن همچنین از تلاش‌ها برای دستیابی به اجماع در مورد اصلاحات قضایی پیشنهادی در اسرائیل در راستای این اصول اساسی حمایت کرد.

وی همچنین بر تعهد خود به امنیت اسرائیل و همکاری تیم‌های امنیت ملی در برابر تهدیدات ایران تاکید کرد.

بایدن و نتانیاهو در خصوص تماس‌های منظم در هفته‌های آتی توافق کردند.

دوطرف در خصوص طرح اصلاح قانون قضایی اسرائیل نیز گفت وگو کردند.

بایدن نگرانی خود را نسبت به قانون اصلاح نظام قضایی که مخالفان از آن به کودتای نتانیاهو تعبیر می کنند، ابراز نگرانی کرده است.

نتانیاهو نیز بایدن را در جریان عملیات شهادت طلبانه روز یکشنبه گذاشته که در آن فلسطینیان به سوی اسرائیلی ها در نزدیکی دهستان «حواره» در جنوب نابلس واقع در کرانه باختری شلیک کردند، قرار داد.

گفتنی است، شهر ساحلی شرم الشیخ مصر دیروز، یکشنبه میزبان نشست پنج‌جانبه با مشارکت مسئولان بلندپایه سیاسی و امنیتی مصر، فلسطین، اسرائیل، اردن و آمریکا بود.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
آناتولی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا